Zemřela legendární sportovkyně Věra Čáslavská

sport_hala_CaslavskaNejúspěšnější sportovkyně české a československé historie v úterý večer podlehla těžké nemoci. Poslední roky žila v Černošicích. A veškerý svůj volný čas věnovala pomoci jiným.

Bývalá sportovní gymnastka zemřela 30. srpna večer v 74 letech. Dlouhodobě bojovala s rakovinou slinivky. Byla sedminásobnou olympijskou vítězkou a čtyřnásobnou mistryní světa. Nejslavnější sportovní okamžiky zažila na olympijských hrách 1964 v Tokiu a 1968 v Mexiku. V tomto roce byla vyhlášená i nejlepší sportovkyní světa. V Československu ocenění nejlepší sportovkyně získala sedmkrát.

Věra Čáslavská dala najevo nesouhlas s okupací Československa v roce 1968. Na mexické olympiádě se při sovětské hymně odvrátila od vlajky SSSR. Podepsala také manifest 2000 slov a svůj podpis nikdy neodvolala. Dle svých slov kvůli tomu ztratila15 let života. Bojovala také s depresemi.

Poslední roky žila v Černošicích, kam se vrátila do domku po rodičích. Neúnavně pomáhala všem, kdo ji požádali o pomoc. Významně se zasloužila i o výstavbu černošické sportovní haly. Jak sama řekla: „Mojí novou disciplínou je závod s časem.“

Rozhovor s Věrou Čáslavskou z května 2015 si můžete přečíst zde.