Dobrovolníci odklidili „poklady“ po létě

Foto: Lucie Hejbalová
Foto: Kristýna Brunlíková

Tradiční podzimní úklid Dobřichovic se odehrál v sobotu 18. října. Mnoho dobrovolníků vybavených pytli, rukavicemi či hráběmi a lopatami se vydalo očistit místní podzimní krajinu od odpadků, které se zde nastřádaly po létě. A jejich „mise“ byla úspěšná.

Při akci se celkem nasbíralo 20 pytlů odpadků, 20 pytlů bioodpadu na kompostování a takové zajímavosti jako peřiny, pneumatiky, stavební materiál, oblečení, molitan či dokonce rozložený vozík. Nasbíraný odpad odvezli dobrovolníci nebo technické služby do sběrného dvora. Například sklo či bioodpad se podařilo roztřídit.

Nejhorší problém s odpadem je podle organizátorů kolem nádraží a trati, v lese pak nechávají nepořádek turisté, bezdomovci nebo sem lidé odvážejí “smetí” a nepotřebné věci z domácností. Našla se zde ale třeba i mrtvá zvířata v pytlích. Rozsáhlé černé skládky se Dobřichovic naštěstí netýkají. Hodně odpadu bývá po turistické sezóně u řeky, kromě PET lahví, skla či polystyrenu se tam jako kuriozita našly i dvě peřiny. Dále se uklízelo kolem Sokolovny a směrem na Karlík. Do úklidu se zapojily s rodiči i malé děti. A to zejména u dětského hřiště na Brunšově, ale i jinde v okolí.

Podobné akce mají v Dobřichovicích již několikaletou tradici a konají se dvakrát ročně. Koordinátorem kampaně je ČSOP, podzimní akci organizovali dobřichovičtí Zelení a ČSOP Chrpa. Podle organizátorů podzimní akce určitě není marná, protože po létě se nashromáždí spousta odpadu.

Dlužno říci, že mnoho dobrovolníků uklízí krajinu i mimo podobné akce, příkladem mohou být třeba pravidelné úklidy hřiště na Brunšově či aktivity dalších místních.

(lh)