V berounském muzeu pokřtili kreativní knihu pro děti

Foto: KÚSK
Foto: KÚSK

Knížka „Maminka se neztratí“ obohatí fantazii dětí nejen svými příběhy, ale zláká je i k tvořivým hrám. Křest zajímavé knihy spisovatele Jiřího Kahouna a výtvarníka Jaroslava Tušera proběhl v berounském Muzeu Českého krasu.

O vzniku publikace se rozpovídal Jiří Kahoun. „S Jardou Tušerem se známe hodně dlouho, dokonce jsme měli kdysi stejného vedoucího, i když ne najednou, byl to výtvarník Ladislav Svatoš. S nápadem na společnou knihu pro děti přišel právě Jarda. Od nápadu uplynulo několik let. Původně to mělo být leporelo.“

Výtvarník Jaroslav Tušer na svém nápadu dále pracoval a vymýšlel různá vylepšení. „Nakonec vznikla kniha, která může připomínat někomu sešit a někomu hračku. Mohlo by se pro ni použít označení víceúčelová, ale to nejlépe ohodnotí rodiče nebo děti,“ dodal spisovatel Kahoun.

Kniha spatřila světlo světa za podpory Středočeského kraje. Akce se proto zúčastnili i hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek a radní pro oblast majetku Pavel Hubený.

„Je to příjemné rozptýlení. Zalistovat si v této knize pro děti a představit si, co asi řeknou na nové příběhy, které ještě neslyšely, a obrázky, které ještě neviděly. A když ještě zjistí, že si k jejímu čtení a prohlížení mohou vzít pastelky, věřím, že budou nadšené,“ shrnul svůj dojem radní Štefek.

(red)

 

 

Kniha je vhodná především pro děti předškolního věku. „Myslím si ale, že bude zajímat i školáky tak asi tak do třetí třídy. Součástí příběhu je například pexeso a omalovánky,“ dodal Jiří Kahoun. Slavnostní křest knihy svým vystoupením zpestřila studentka konzervatoře J. Deyla a absolventka ZUŠ V. Talicha v Berouně Eliška Zajícová.