V Berouně začali demolovat Hobex

foto: nezavisli-berounaci.cz
foto: nezavisli-berounaci.cz

Na berounském Závodí začala dlouho očekávaná likvidace areálu Hobex.

Firma Berdych plus spol. s.r.o. odstartovala  dne 14. 5. demoliční práce objektů někdejšího Zenitcentra, které mají trvat zhruba měsíc. Město, ale především obyvatelé této části Berouna se tak definitivně zbaví jedné ze zátěží, která jim dlouhodobě ztrpčovala život. Likvidaci nařídil soudní exekutor, kterému před dvěma lety případ předal berounský Stavební úřad (SÚ).

Zdevastované stavby, ani pozemky nikdy nebyly a nejsou v majetku města, tudíž s nimi město nemohlo jako se svými nakládat. Město se snažilo s majiteli staveb i pozemků opakovaně jednat o spolupráci, odkoupení, získání dotace, ale ve všech případech bezvýsledně. Stavební úřad musel v případě likvidace postupovat dle zákona. Až poté, co vlastník budov nesplnil povinnost a neodstranil stavbu ve stanoveném a pak i náhradním termínu, mohl SÚ obrátit na exekutorský úřad.

Exekutor dostal všechny podklady  již na jaře 2012. Od té doby se výrazně proces táhl a provázely jej mnohé průtahy ze strany dlužníka (nepřebíral písemnosti) i soudu. Berounská  radnice v tu chvíli neměla možnost odstranění areálu nijak uspíšit či ovlivnit. Navíc na podzim 2012 dlužník podal insolvenční návrh, který vše znovu pozdržel. Po tu dobu se v areálu nesměly provádět žádné úkony. V prosinci 2012 pak soud vyhlásil úpadek dlužníka. Uznal, že organizace není schopná platit své splatné závazky. Na majetek organizace byl prohlášen konkurs a byla jmenována insolvenční správkyně. Celý rok 2013 pak vše leželo u exekutora.
Mezitím město zorganizovalo úklid areálu, který byl v dané situaci jediným možným řešením.

Město se v minulosti opakovaně snažilo na likvidaci areálu získat dotaci. Koncem roku 2011 město oficiálně zažádalo o finanční podporu ministerstvo životního prostředí . Se žádostí  ale neuspělo. Třebaže Hobex znamenal značnou ekologickou zátěž nepodařilo se získat ani finance ze Státního fondu životního prostředí. Protože  soud vyhlásil úpadek dlužníka, nemá město po kom již vloženou investici vymáhat. Paradoxně tak bude muset město likvidaci ve výši několika milionů korun hradit ze svého, a to i přesto, že jde o soukromý pozemek.

(pš)