U Jíloviště na vás čeká bohyně Artemis

Foto: Lucie Hochmalová

Les mezi Jílovištěm a Všenory je krásný po celý rok. Teď na podzim navíc hýří všemi barvami a všude kolem poletuje listí. Pokud se sem vydáte na procházku, čeká na vás zajímavé překvapení: dřevěná socha bohyně Artemis.

Než k ní dojdete, musíte zdolat mírný kopec a několik kilometrů pěšky. Pokud vyrazíte od nádraží v Dobřichovicích, čeká vás cesta přes Všenory do Jíloviště v délce šesti kilometrů (a samozřejmě stejná vzdálenost zpátky). Od nádraží ve Všenorech půjdete dvakrát čtyři kilometry.

Náš tip na výlet můžete zahájit na všenorském nádraží, kam pohodlně dojedete vlakem či autobusem. Tady začíná modrá turistická trasa, která vede přes Trnovou až do Měchenic. Tak daleko ale samozřejmě nepůjdete.

Kolem hřbitova ke glorietu

Z nádraží se pusťte mírně do kopce kolem obecního úřadu. Po sedmi stech metrech dorazíte ke hřbitovu Na Podstádlí. Nachází se na krásném tichém místě nad obcí, kolem už je jen pár domů a příroda. Na hřbitově zaujme zvonice a také hrob rodiny Mašitovy. Její osmnáctiletý syn Květoslav zemřel 7. května 1945, když ho na konci války zastřelili Němci. Ve Všenorech je po něm pojmenovaná i hlavní ulice.

Doporučujeme vám chvilku se u hřbitova zdržet. Úzkou uličkou Pod Hřbitovem totiž dojdete k roztomilému altánku, takzvanému glorietu. Stojí v lese na vrcholku Jánská výše podle stavebníka Jana Nolče, zakladatele tehdejšího Okrašlovacího spolku, majitele velkostatku a poslance českého zemského sněmu. Gloriet nechal postavit, protože chtěl dát Všenorům prvky lázeňského prostředí.

Okrouhlý chrámek s osmi sloupy po obvodu a zelenou kopulí vybudovali roku 1885 a dlouho byl viditelnou dominantou Všenor. Kolem ale vyrostl les, a tak dnes není vidět altánek ani jeho okolí. Jednu z oprav provedli v roce 1993, poslední 2009. Nyní je gloriet už opět trochu oprýskaný, ale stále pěkný.

K bohyni lovu Artemis

Od hřbitova zpět vystoupáte do kopce. Na konci Všenor se vydáte po polní cestičce k lesu a lesem pak stále po modré značce směrem na Jíloviště. Po kilometru a půl vás čeká výše zmíněné překvapení v podobě sochy bohyně Artemis. Postava střílející z luku stojí na zhruba třímetrovém dřevěném sloupu a vytvořili ji sochaři Jaroslav a Jiří Bímovi v roce 2017.

Artemis je dcerou boha Dia a Létó, dcery Titánů. Bohyně lovu, světla, plodnosti a Měsíce přebývá podle starých řeckých bájí v lesích s nymfami a smečkou svých loveckých psů. Je ochránkyní lesů a divoké zvěře, a tak je místo v lese pro její sochu tak příhodné. Kolem jsou lavičky, takže si tu v klidu posedíte a odpočinete.

Kdo má ještě dost síly, může dojít až do Jíloviště. V obci toho moc k vidění není, za zmínku stojí jen lípa svobody, vysazená v roce 1968. Zato je tady ale vyhlášená cukrárna a pekárna, kde se před cestou zpátky skvěle občerstvíte.

Lucie Hochmalová

Zdroj: web obce Všenory a Všenorský zpravodaj