Turisté se po dvaadvacáté vydali Českým zimním krasem

Zdroj foto: archiv autora / archiv redakce

BEROUN, DOLNÍ BEROUNKA – Uplynulou sobotu se uskutečnil již 22. ročník turistické akce s názvem Českým zimním krasem. Krásy našeho kraje objevovaly pěšky více než tři stovky turistů.

Přestože pěší turisté svou sezónu tradičně zahajují až na přelomu března a dubna, rozhodně to neznamená, že by špacírníci holdovali zimnímu spánku. Kupříkladu Klub českých turistů, odbor TJ Tatran Třemošná přichystal na sobotu 14. ledna již tradiční pochod Českým zimním krasem. Od vlakového nádraží v Berouně turisté vyráželi brzy ráno. Na výběr měli trasy dlouhé 13, 22 a 32 kilometrů. Cílem všech pochodníků se stal pivovar Berounský medvěd, nacházející se hned vedle místa startu, kam měli turisté dorazit nejpozději v 17 hodin.

Zejména nejdelší trasa, dlouhá celkem 32 kilometrů, vedla přes velmi atraktivní místa. Díky organizátorům turisté navštívili Svatý Jan pod Skalou, údajné působiště poustevníka svatého Ivana a na počátku 17. století jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst v celých Čechách. Odvážlivci zde vystoupali také na vysokou skalní stěnu, odkud se jim naskytl nádherný výhled do okolní krajiny. Poté cesta pokračovala kolem (naneštěstí vyschlých) Bubovických vodopádů na majestátní hrad Karlštejn. Odtud pak do Hlásné Třebaně, po lávce na opačný břeh Berounky a vzhůru do městyse Liteň, kde strávil část dětství spisovatel Svatopluk Čech, autor oblíbených příběhů pana Broučka. Závěr putování pak patřil Tetínu, dějišti hrůzostrašné vraždy kněžny svaté Ludmily.

Pochodu Českým zimním krasem se letos zúčastnilo celkem 305 turistů, což je výsledek téměř totožný s minulým rokem (tehdy se na cestu vydalo 317 osob). Stejně jako v roce 2022, ani tentokrát počasí zimu příliš nepřipomínalo. Ale jak se říká: „Neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený turista.“

(kch)