Trať mezi Karlštejnem a Berounem se dočká modernizace

Ilustrační foto: archiv

Berounsko – Trať mezi Karlštejnem a Berounem projde modernizací. Stavba má začít příští rok a trvat by měla přibližně tři roky. Součástí bude také rekonstrukce stanice Srbsko, úprava skal u obce Tetín a stavba odbočky Lom přibližně v polovině úseku mezi stanicemi.

Pracovat se bude za jednokolejného provozu s omezením výluk na nutné minimum,“ uvedl pro ČTK Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic, která tendr na modernizaci tratě vypsala.

Hodnota zakázky je zhruba 1,6 miliardy korun. Modernizace se bude týkat více než sedmi kilometrů trati, mostů a propustků, zabezpečovacího a sdělovacího zařízení, trakčního vedení a ostatních technologií.

Díky modernizaci tratě se rychlost vlaků zvýší nejprve na 100 kilometrů v hodině, po aktivaci zabezpečovacího systému ETCS pak na 120 kilometrů v hodině. Soupravy s naklápěcí skříní tu budou moci jezdit ještě rychleji.

Na zastávce Srbsko vzniknou nová bezbariérová nástupiště a podchod, rekonstrukcí projde také přilehlý přejezd,“ popsal Gavenda. Odbočka Lom zajistí větší kapacitu trati, a tím i spolehlivost dopravy.

Část nákladů na modernizaci trati by měla pokrýt evropská dotace, část dotace Státního fondu dopravní infrastruktury.