Císař stráví noc v Dobřichovicích, už podeváté

noc na karlstejne 3V původním muzikálu Noc na Karlštejně excelují Jan Rosák, Pavel Vítek, Lumír Olšovský, Václav Vydra, Petr Jančařík a další.

Neuvěřitelných devět let uvádí soubor složený z poberounských profesionálů i ochotníků původní muzikál Noc na Karlštejně. Známý divadelní kus na motivy Jaroslav Vrchlického dosud zhlédlo přes čtyřicet tisíc diváků po celé České republice. První představení každé nové sezony hostí zámek v Dobřichovicích. Letos se můžete přijít podívat v pátek 30. a v sobotu 31. května. 

Původní muzikál Noc na Karlštejně poberounský soubor premiérově na nádvoří dobřichovického zámku zinscenoval v létě 2006. Od samého začátku v něm vedle místních ochotníků excelovali Vladimír Čech, Jan Rosák, Pavel Vítek či brilantní kytarista Štěpán Rak. Vladimír Čech nás sice loni opustil, ale v roli Otce Vlasti jej zastoupil jiný skvělý herec – Václav Vydra. Ve vášnivém líbání císařovny Elišky se střídá s exministrem zemědělství Petrem Bendlem, který jej v úloze Karla IV. alternuje. Do souboru navíc postupně přibyly další populární tváře: Lumír Olšovský, Petr Jančařík či Jan Matěj Rak.

Výše zmíněné profesionály doplňují ostřílení a mnoha rolemi prověření dobřichovičtí a řevničtí ochotníci – Monika Vaňková v roli císařovny Alžběty, Pavla Švédová v roli Aleny, Karel Král v roli purkrabího, Petr Říha v roli arcibiskupa Arnošta z Pardubic, jeho žena Alena v roli hofmistryně Ofky a další. Kostým zbrojnoše (není-li císařem Karlem) obléká bývalý ministr a hejtman Petr Bendl, sbor manů je sestaven z několika starostů poberounských obcí, respektive měst, včetně současného i bývalého rychtáře Dobřichovic. Spolu s herci a zpěváky účinkují šermíři a metači ohně, nechybí ani koza či kůň.

Všechna dosavadní představení muzikálu byla vyprodaná. Rekord drží reprízy na hradě Střekov (2012) a na louce u mostu v Karlštejně (2007), které vidělo 1.500, resp. 1.400 diváků. Loni se hrálo i přímo na nádvoří hradu Karlštejna, kde byla divadelní Noc na Karlštejně zinscenována poprvé po čtyřiceti letech!

Poberounský soubor tedy Noc na Karlštejně uvádí už deváté léto doslova po celé republice – letos budou muzikál kromě »domovských« Dobřichovic hostit také Mariánské Lázně, Litomyšl, zámky v Sychrově a v Mníšku pod Brdy i hrad Křivoklát. Po několika letech se hra vrátí na louku u karlštejnského mostu, naopak poprvé se soubor vypraví za hranice, do slovenských Jaslovských Bohunic. 

30. – 31. 5. 2014 (pátek-sobota) – Dobřichovice, zámek

Předprodej vstupenek: Městský úřad Dobřichovice – 724 339 732, kultura@dobrichovice.cz

13. 6. 2014 (pátek) – Sychrov, zámek

Předprodej vstupenek: Agentura FOR – for@agenturafor.cz

20. 6. 2014 (pátek) – Mariánské Lázně, park Boheminium

21. 6. 2014 (sobota) – Jaslovské Bohunice (SR), letní amfiteátr

25. 7. 2014 (pátek) – Litomyšl, zámek

1. – 2. 8. 2014 (pátek-sobota) – Křivoklát, hrad

Předprodej vstupenek: Hrad Křivoklát – www.krivoklat.cz, krivoklat@stc.npu.cz

8. – 9. 8. 2014 (pátek-sobota) – Mníšek pod Brdy, zámek

Předprodej vstupenek: Zámek Mníšek p/B – mnisek@stc.npu.cz

27. 9. 2014 (sobota) – Karlštejn, pod mostem

(mf)