Chuchelský háj je cílem mnoha výletů a příležitostí poznávat chráněné přírodní území. Je až s podivem, jaké množství vyžití pro různé nátury se najde na jednom místě.
Můžete se zde například vydat po naučné stezce, vyzkoušet hřiště pro dospělé i děti nebo objevovat tajemství vápenky, kostela, pramene či kapličky. My se ale tentokrát zaměříme na cíl, jímž je místní minizoo.
Historie zoo
Zookoutek v dnešní podobě vznikl v roce 1999, ale v menším rozsahu existoval již od 70. let minulého století, zřejmě hlavně z aktivity tehdejšího lesního. Je ve správě Lesů hlavního města Prahy.
Jistě vás potěší, že zvířata, která zde můžete pozorovat, nebyla odebrána z volné přírody, ale dostala se sem ze záchranných stanic či jiných zoo kvůli nějakému handicapu nebo byla v zoo odchována. Handicapovaná zvířata tak nemusela být utracena, ale v klidu dožívají s péčí, jakou si zaslouží.
Dospělí i děti tak mají možnost pohodlně pozorovat 42 živočišných druhů, na něž by ve volné přírodě narazili jen s dávkou štěstí. K nejvzácnější „němé tváři“ bezesporu patří rys ostrovid Chuchlík, který jako kotě utrpěl poranění pánve. Tu mu zlomila nezkušená matka při přenášení.
Zajímavý zážitek dokáže připravit i místní 16letý krkavec, který pochytil od lidí pár slov a v dobrém rozmaru je někdy rád předvádí.
Úsměv na tváři vám vyloudí i čerstvě narozená mláďata. „S blížícím se jarem očekáváme narození mláďat mnoha druhů, a to jak ptáků, tak savců, například daňčata, muflončata, kůzlata, ale i malé mývaly. Z ptáků pak kachňata nebo třeba malé poštolky,“ zve nás správce zoo a vedoucí lesního úseku Ladislav Kadeřábek.
Duši každého z nás pohladí také pohled na pučící přírodu okolo, která se zalíbila všem 114 zvířatům. Spatřit můžeme například plížící se lišku, odpočívající mývaly, poskakující zajíce či hravé nutrie.
Dovádět mohou i děti, čeká tu na ně hřiště s dřevěnými hracími prvky a pískovištěm. V letní sezoně od dubna do října je přístupné také občerstvení.
Návštěva zoo je krásným zážitkem, který nezatíží rodinnou peněženku. Areál se zvířaty je stále otevřený a vstupné se zde neplatí. Pokud chcete pomoci, můžete přinést třeba suché pečivo nebo granule. Sami ale zvířata nekrmte, krmení předejte pracovníkům nebo pečivo vysypte do připravených dřevěných beden.
Vypouštějí se zvířata zpátky do přírody?
„Většina našich obyvatel má trvalé handicapy nebo jsou to živočichové ochočení, které již nelze vrátit do přírody. Zvířata, která se uzdraví natolik, že jsou schopná vypuštění, vracíme zpět do přírody po poradě a schválení veterinářem. Rovněž mláďata například poštolek ve spolupráci s ornitology pouštíme na svobodu po rozlétání v rozletových klecích,” říká správce Ladislav Kadeřábek.
Jak do zoo?
Autobusem číslo 172 do zastávky Velká Chuchle, odkud půjdete po žluté turistické značce ulicí Starochuchelskou a Pod Akáty směrem k ulici V Dolích a poté silnicí odbočující doprava do lesa. Trasa vede po asfaltové silnici a bývá označována za mírnější, zvládnete ji i s kočárkem.
Další variantou je vystoupit na zastávce Malá Chuchle, kam dojedete autobusem číslo 129, 241, 244. Cesta je trochu náročnější a není vhodná pro kočárky a vozíčky.
Do Chuchle se můžete vydat také trasou od Lahovic, která vede téměř celá po rovince a kopečky jsou jen mírné. Vystoupíte na zastávce V Remízku. Tam se dostanete ze zastávky Na Knížecí autobusem číslo 120 nebo z Chaplinova náměstí autobusem číslo 230.
Pokud chcete vyrazit autem, sjedete ze Strakonické do Chuchle, kde snadno zaparkujete. Pak vás čeká výšlap do kopce. V Lahovicích zajedete na konec Granátové ulice, kde můžete nechat auto a pak už pokračujete pěšky.
(Lucie Hejbalová)