Svatá Hora je krásná (nejen) v době vánoční

Foto: Jan Traxler

Blíží se vánoční svátky, čas klidu a rozjímání. Pokud chcete načerpat pozitivní atmosféru a kochat se krásou, máme pro vás tip na příjemný výlet do areálu Svaté Hory u Příbrami.
Svatá Hora je jedno z nejznámějších mariánských poutních míst v Evropě. Kromě toho jde o nádhernou barokní stavbu, která ční nad městem Příbramí. Návštěvu areálu doporučujeme i těm, kteří zrovna neholdují bohoslužbám nebo duchovním záležitostem. Najdou si tu mnoho dalšího k vidění. A navíc si mohou u zdejší Panny Marie Svatohorské vyprosit pomoc.

Historie Svaté Hory
Součástí baziliky jsou prý dodnes části zdiva kapličky, která zde kdysi stála. Podle pověstí ji založil rytíř Malovec už ve 13. století, protože chtěl poděkovat Panně Marii za to, že ho ochránila před loupežníky. Zřejmě již tehdy byla kaple zasvěcena Panně Marii, jejíž zdejší sošku podle legendy vyřezal arcibiskup Arnošt z Pardubic ve 14. století. Jiní historikové ovšem tvrdí, že kaple pochází až ze století šestnáctého…

Jisté je, že dnešní podobu dali Svaté Hoře jezuité v 17. století, když tu začali budovat chrám, terasy, balustrádu, věže, kaple a ochozy, což se zachovalo dodnes. Na stavbě a výzdobě areálu pracovalo mnoho slavných osobností, např. stavitelé Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferovi, malíř Petr Brandl nebo sochař Jan Brokoff.

Prohlídka baziliky a kaplí
Do areálu se vstupuje Pražskou bránou. Uvnitř vás ihned ohromí velké schodiště a růžovo-bílá zdobená východní lodžie, a to ještě není vidět krypta, která se ukrývá pod ní. Součástí lodžie jsou tři otevřené kaple zasvěcené sv. Josefovi, sv. Jáchymovi a sv. Anně. Svatostánků si na Svaté Hoře ostatně užijete dost a každý je jinak půvabný.

Nejzajímavější je asi kaple sv. Máří Magdalény, kterou zdobí umělé krápníky, takže vypadá trochu jako jeskyně. Další kaple patří sv. Františku Xaverskému a sv. Ignáci, najdeme tu také Březnickou, Plzeňskou a Mníšeckou kapli. Svatostánky i ochozy krášlí mnoho obrazů, sošek, maleb a štukatérských kousků. Celé je to opravdu mistrovské dílo.

Samotná bazilika Nanebevzetí Panny Marie je úctyhodný prostor s mramorovými portály, předsíněmi a dalšími dvěma kaplemi: Panny Marie Matky ustavičné pomoci a Svatých patronů Země české.

Prohlídky a muzeum
Svatá Hora je návštěvníkům volně přístupná každý den. Můžete si ji tedy prohlédnout sami, kdy a jak chcete. Nebo si domluvíte prohlídku s průvodcem. Ta trvá necelou hodinu a během ní uvidíte ochozy, kaple, schody, krápníkovou kapli, křížovou cestu i baziliku. Za prohlídku stojí také expozice Svatohorského poutního muzea.

Po domluvě je možné vidět i zvonici a sklepení, které bylo obnoveno během rekonstrukce před třemi lety.

Fotogalerie objektivem Jana Traxlera.

Praktické informace
Jak se sem dostanete? Auto musíte nechat na parkovišti pod Svatou Horou, což je asi 200 metrů od areálu. Pokud vám nevadí chůze do schodů, vůz zaparkujte v centru Příbrami na náměstí T. G. Masaryka u kostela a nahoru dojděte po zakrytých Svatohorských schodech. Je to zajímavá cesta, schody dlouhé 400 metrů jsou přes zimu přístupné od 8 do 15:30 hodin.

Jak je otevřeno? Od pondělí do soboty od 6:30 do 18:00 hodin a v neděli od 6:30 do 16:45 hodin. Muzeum je otevřeno po celý rok,  přes zimu je ale nutné domluvit prohlídky s průvodcem předem.

Kam se obrátit? Svatohorské poutní muzeum a průvodcovská služba, Svatá Hora 591, telefon 318 429 943 a 731 619 800, mail: prohlidka@svata-hora.cz. Všechny informace jsou na www.svata-hora.cz

Akce

  • 30. prosince, 13–15 hodin, prohlídky svatohorského sklepení (je doporučena rezervace).
  • 20. prosince, 16–17 hodin, vernisáž výstavy betlémů (výstava je otevřena od 21. prosince do 6. ledna 2019).

Lucie Hochmalová