Kouzelná Strž ve Staré Huti u Dobříše je spjata s Karlem Čapkem. Právě tady slavný spisovatel prožil poslední léta svého krátkého života s ženou Olgou Scheinpflugovou. Oběma spisovatelům je věnován zdejší památník, najdete tu také expozici novináře Ferdinanda Peroutky nebo výstavu Po stopách hutí a hamrů v kraji Čapkovy Strže.
Návštěva Strže (což je i rybník ve Staré Huti) je zajímavá nejen po kulturní stránce. Když si projdete vnitřní prostory památníku a načerpáte nespočet informací, můžete se vydat po Naučné stezce Karla Čapka v okolí domu, který stojí v rozlehlé zahradě hned u hráze zmíněného rybníka. Stezka vede lesy, loukami, kolem potoka i bývalých mlýnů. Má tři okruhy, takže si vyberete, zda chcete zdolat dva, sedm, nebo deset kilometrů.
Milovaná Strž
Dům získali manželé Čapkovi vlastně náhodou. Bratr Čapkova švagra Václav Palivec jim ho dal k užívání jako svatební dar. „Karel Čapek se původně zdráhal velkorysý dárek přijmout, navíc namítal, že o dům na venkově nikdy nestál. Ostatně na Vinohradech měl krásnou vilu s pěstěnou zahradou. Když se ale přijel na Starou Huť podívat, prostorný dům umístěný pod hrází rybníka i půvabná okolní krajina mu okamžitě učarovaly,“ popsal ředitel památníku Zdeněk Vacek. Karel Čapek prý zdejší krajinu považoval za nejčistější kout naší země.
Manželé si na Strži vytvořili příjemné letní sídlo, kde rádi trávili svůj čas a kam zvali své přátele. Karlu Čapkovi bohužel nebylo přáno, aby tu pobýval dlouho, pouhé tři roky po získání Strže zemřel.
Expozice plná informací
Dnes ho v přízemí připomíná výstava, mapující jeho život i spisovatelskou činnost. Prohlédnete si fotografie, rukopisy i dopisy, které psal své budoucí manželce Olze a přátelům. Jsou tu také úryvky z jeho slavných děl nebo plakáty k realizovaným divadelním hrám.
Kromě toho je v podkroví otevřena expozice Olgy Scheinpflugové a novináře Ferdinanda Peroutky. Zjistíte mnoho zajímavého o osobním i profesním životě obou osobností.
Od loňska je v prostorách garáže k vidění také výstava nazvaná Po stopách hutí a hamrů v kraji Čapkovy Strže. Obsahuje dobové kresby, fotky i rekonstrukce budov, kdysi zde stojících, a mapuje vývoj místního průmyslu zpracování kovů i pozůstatky industriální architektury.
Zahrada a patník Dášeňky
Karel Čapek miloval přírodu. Rád sedával u rybníka nebo na zahradě pod stromy a rozjímal. A právě to se dá dělat v zahradě Strže i dnes. Je pěkně udržovaná a skrývá malebná zákoutí. Jedno takové je u patníku Dášeňky, slavného pejska, o němž Čapek napsal i knížku. Pomníček byl odhalen v roce 2013 a to, že spisovatel miloval čtyřnohé přátele, připomíná i tradiční zdejší akce Den pejsků.
Strž je opravdu kouzelné místo. Pokocháte se krásnou přírodou, prohlédnete si romantický dům ze starých časů v nádherné zahradě a dozvíte se zajímavosti o jednom z největších českých spisovatelů.
Kudy k památníku
Do obce Stará Huť se dostanete vlakem (zastávka Stará Huť), autobusem (zastávka Stará Huť, Knínská nebo Stará Huť, Karla Čapka) nebo autem z Dobříše: ve Staré Huti jeďte ulicí Karla Čapka, projeďte na konec obce a pokračujte k rybníku, kde zaparkujte. Dál vás pěšky povede ukazatel umístěný na prvním panelu Naučné stezky Karla Čapka.
Kdy můžete dovnitř
Od dubna do října je otevřeno od úterý do neděle v době 9–12 a 12:30–17 hodin. Od listopadu do března pak od pondělí do pátku v době 9–12 a 12:30–16 hodin.
Jaké je vstupné
Dospělí zaplatí 80 korun, žáci, studenti a senioři nad 65 let 40 Kč, děti do 6 let, ZTP, ZTP-P jsou zdarma, rodinné vstupné stojí 200 korun. Pokud chcete fotit, dáte navíc 10 korun. Platit lze pouze hotově.
Akce v srpnu a v září
26. srpna od 15 hodin: Karel Čapek podle Martina Františáka. Umělecký šéf Švandova divadla se společně se svým hostem zamyslí nad životem a dílem Karla Čapka.
23. září od 14 hodin: vernisáž výstavy k výročí 60 let památníku a koncert Swing Session. Výstava o proměnách památníku (1963–2023) a projekce nového TV dokumentu.
Kdo byli?
Karel Čapek
- Významný český spisovatel, dramatik a novinář.
- Žil v letech 1890 až 1938.
- Psal povídky, romány, pohádky, divadelní hry, básně i cestopisy.
Olga Scheinpflugová
- Spisovatelka a herečka.
- Žila v letech 1902 až 1968.
- Psala verše, romány, hry i knihy pro děti.
Ferdinand Peroutka
- Novinář a spisovatel.
- Žil v letech 1895 až 1978.
- Po roce 1948 musel opustit Československo a dlouhá léta působil ve vysílání Svobodné Evropy z USA.