Skety pro vás chystají zpěv, tanec i vtip

Foto: archiv kapely

Nedávno vyprodanému řevnickému kinu zazpívala Radůza a zanedlouho série pokračuje vystoupením vokální skupiny Skety, která na podzim zazářila i v oblíbené soutěži StarDance.

Šestičlenné těleso Skety působí od roku 2014 a v Řevnicích se představí 14. dubna od 18 hodin. Jeho manažer, zvukař i pěvecký záskok Lukáš Prchal je v Řevnicích velmi známý, mimo jiné tu na Štědrý den diriguje oblíbenou Rybofku.

Pane Prchale, jak se dala tato šestice dohromady?
Skety vznikly na VOŠ Jaroslava Ježka. Ale proces to byl zdlouhavý, v roce 2011 se ustálila aktuální sestava. Veronika Vítová vždycky chtěla vokální ansámbl, postupně nacházela kompatibilní kolegy a ti zase znali další. Takhle se informace o „sborečku džezovém“ dostala od Petra Wajsara k mé ženě Alici Bauer. Bydleli jsme tehdy čerstvě v Řevnicích a bylo to zrovna v době, kdy se mi po mnoha letech z důvodu hromadného těhotenství rozpadl ženský vokální soubor Brécy. Jednoho dne mi zavolala Ester Kočičková a chtěla Brécy znovu na nominační večer Českého lva, který měla moderovat. Povídám jí: „Brécy, ty už nejsou, ale mám tady něco hodně zajímavého, jmenují se Skety.“ A tak jsem Sketám dohodl historicky druhé veřejné vystoupení a rovnou v přímém přenosu ČT.

Proč je kapela pojmenována Skety?
Název vychází z anglického slova scat, které označuje zpěv jazzových instrumentálních sól na nesmyslné slabiky a zároveň je prý tak trochu odkazem na Brécy. Já jsem to ale nevymyslel, to má na svědomí Michal Strnad!

Na co se posluchači mohou těšit?
Už dávno nejsme jen jazz. Naše koncerty jsou hodně taneční a troufám si říct, že i vtipné. Těžiště repertoáru se přesunulo k naší autorské produkci, tedy k tvorbě jednotlivých členů. Převažují v ní skladby Petra Wajsara, který je ale jako skladatel tak vytížený objednávkami od orchestrů a divadel, že vlastně nechápu, kdy ještě stíhá psát skladby pro Skety. Za hudbu k filmu Hastrman v režii Ondřeje Havelky získal Českého lva a 17. dubna bude mít v Národním divadle premiéru jeho opera Tramvestie.

V čem spočívá role manažera a zároveň toho, kdo také občas zaskočí?
No, hádejte! Už dávno nezaskakuji, písničky jsou moc složité a já mám málo času. Umělecky se jako dirigent realizuji především se svým smíšeným sborem Mikrochor. Ale práce pro Skety a obecně pro českou a cappella scénu se asi dá nazvat mým posláním. Pořádám již tři roky Prague A Cappella Festival, jsem českým ambasadorem globální a cappella organizace, zahraniční vokální skupiny se na nás obracejí, když chtějí v ČR koncertovat. Jsem za to všechno rád.

Kromě Sket se můžete těšit také na kapelu minus123minut, která bude v kině koncertovat 2. května od 19 hodin. Rozhovor s organizátorkou Koncertů v kině Lucií Kukulovou je k vidění na idobnet.cz v sekci videa.

Lucie Hochmalová