Řidiči mohou ode dneška hlásit výmoly na silnici

Ilustrační foto: archiv

Středočeský kraj spouští novou webovou aplikaci pro rychlé hlášení výmolů a dalších závad na silnicích. Ve zkušebním provozu začala fungovat v pátek 1. září.

Cílem radních je zrychlit monitoring a opravu cest i předávání informací mezi řidiči a silničáři.

Internetová adresa Musimetoopravit.cz je mapová webová aplikace, která efektivním způsobem shromažďuje informace o stavu silnic na území Středočeského kraje. „Zadání výmolů do aplikace je velmi jednoduché. Na mapě stačí kliknout na vybranou silnici, napsat o jakou závadu se jedná, případně přiložit její fotografii a odeslat,“ popsala postup při vkládání informací do nové služby hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová a dodala, že nashromážděné informace okamžitě poputují do emailových schránek pracovníkům na Odbor dopravy Středočeského kraje a Krajské správy a údržby silnic.

„Cestmistři, kterých máme na území kraje zhruba 40, situaci bez prodlevy prověří a rozhodnou o opravě silnice. Krajská správa a údržba silnic tak bude moci efektivně řešit jednotlivé požadavky,“ dodala hejtmanka. Občan, který výmol nebo závadu nahlásí, dostane zpět do svého emailu hlášení o přijetí informace, dalším postupu a samotné opravě. Závady nahlášené na dálnicích a silnicích I. třídy, které kraj nespravuje, bude krajský úřad předávat Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Středočeský kraj spravuje 2 384,2 km silnic II. třídy a 6 240,3 km silnic III. třídy, to je nejvíc ze všech krajů České republiky. Jen v letošním roce půjde na jejich opravu včetně mostů z krajského rozpočtu a dalších zdrojů minimálně 1,8 miliardy korun.

Náklady na pořízení a provoz aplikace ročně nepřesáhnou 90 tisíc korun.