Řevničtí sokolové oslavili kulaté jubileum

Zleva za ČOS doc. RNDr. Zdeněk Mička, za župu Jungmannovu Ing. Josef Cmíral vedle starosty TJ Ing. Petra Kozáka. Foto: Sokol Řevnice
Zleva za ČOS doc. RNDr. Zdeněk Mička, za župu Jungmannovu Ing. Josef Cmíral vedle starosty TJ Ing. Petra Kozáka. Foto: Sokol Řevnice

První říjnový víkend se konaly oslavy TJ Sokol Řevnice, které si užili všichni návštěvníci bez rozdílu věku.

Město zaplavili v nových tričkách s ilustrací Lukáše Urbánka a řevnickým logem Sokola.

Ještě před slavnostním víkendem proběhl turnaj žákyň, žáků a kadetů ve volejbale, v sobotu návštěvníci zhlédli exhibici beach volejbalu, po níž změřili síly dospělí. Řevnická tělocvična se mezitím plnila rodiči, kteří se přišli podívat na cvičení všestrannosti svých dětí. Předškoláci se předvedli na nářadí, mladší žáci dokonce na kruzích a mladší a starší žákyně ukázaly své dovednosti i na hrazdě. Ti úplně nejmenší si s radostí zacvičili se svými rodiči. Zasloužený odpočinek poté strávili na pohádce v kině. A na dálku fandili svým tatínkům, kteří vedli za domácí tým vyrovnaný florbalový turnaj proti K.K.T. Zadní Třebaň. Večer se všichni sešli na výstavě fotografií Sokol byl, je a bude. V jejím závěru vzpomínali pamětníci a v rytmech sokolských pochodů byla na prapor jednoty slavnostně uvázána pamětní stuha. Ti, kdo měli ještě sílu, se podívali na film Fair play.

 Neděli odstartoval orientační závod, ve kterém účastníci během či chůzí poznávali řevnický les tak, jak ho dosud neznali. Mezitím v tělocvičně bojovali žáci i dospělí v badmintonovém turnaji. Závěrem velice povedených oslav byl famózní koncert Jiřího Stivína.

Připomeňme, že Sokol Řevnice byl založen na jaře 1894 a první vystoupení proběhlo ve Všenorech, o rok později také v Řevnicích. Výrazné přerušení činnosti způsobila první světová válka. Výbor jednoty využíval prosperující „činnost biografní“ a za podpory některých podnikatelů výhodně zakoupil dům Na Kopečku, který patřil „lihové společnosti“. Další průběh byl shodný s osudem celé České obce sokolské v naší republice za okupace nacistů i vlády komunistické strany. Majetek se vrátil až po sametové revoluci. V současné době má TJ Sokol Řevnice okolo 300 členů a nabízí sport pro všechny věkové kategorie.

(mv, red)

Sokol_01_9035_900