Karlštejn dvakrát jinak

Kultura_Karlstejn_komnataPokud jste odkládali návštěvu Karlštejna až na dobu, kdy se nebudete muset prodírat davy turistů, pak právě teď je ten správný čas.

Do 31. října bude na hradě Karlštejn otevřena takzvaná 13. komnata. Jedná se o prostor třetího patra Císařského paláce, ve kterém návštěvníci uvidí tři modely. Ty ukazují tři historické interiéry tak, jak vypadaly ve středověku v době vlády Karla IV. Tyto interiéry si příchozí mohou prohlédnout již v prvním a ve druhém patře Císařského paláce. A ve chvíli, kdy vstoupí do 13. komnaty, mohou makety porovnávat s tím, co již viděli, a zjišťovat, jak se místnosti změnily. V rámci prohlídky 13. komnaty lze zhlédnout i obrovský dřevěný střešní krov, který nese celou střechu Císařského paláce. Jde o unikátní technickou památku z přelomu 19. a 20. století, tedy z období, kdy na Karlštejně probíhaly velké restaurátorské úpravy ve stylu novogotiky a purismu pod vedením profesora Schmidta a architekta Josefa Mockera.

Pro milovníky Orientu

Speciální výstava orientálních koberců z hradů a zámků České republiky, která představuje poprvé na jednom místě unikátní koberce z nejrůznějších koutů Orientu, je prodloužena do konce října. Probíhá také v Císařském paláci, přesněji v jeho konírně. Ještě než se vydáte zhlédnout orientální krásu, doporučujeme navštívit webové stránky hradkarlstejn.cz, kde si můžete stáhnout pracovní sešit pro sebe či své děti, určený výhradně pro tuto výstavu. A samozřejmě zde najdete i podrobnosti ke vstupnému. Hrad Karlštejn je otevřen denně kromě pondělí od 9:30 do 16:30 hodin.

(lp)