Rekonstrukce všenorské zastávky má zelenou

Foto: Petra Stehlíková

Zastupitelstvo obce Všenory přijalo usnesení, ve kterém požaduje rekonstrukci původních historických budov místní železniční zastávky. To je v souladu s peticí čítající 1911 podpisů.

Tímto krokem vrcholí několik let trvající snaha místních občanů o záchranu zastávky. Opravě budovy nyní nebrání žádné vážné překážky; zástupci Správy železnic již dříve uvedli, že demolice zastávky v rámci chystané rekonstrukce trati není nutná a jsou připraveni ji opravit.

„Výsledek jednání zastupitelstva je zlomový. Zastávce díky němu již nehrozí likvidace. Věříme, že se tyto krásné secesní budovy podaří v dohledné době opravit, začnou opět sloužit svému účelu, ožijí novými službami a kultura cestování se u nás konečně posune do 21. století,“ řekl Marek Kotásek z iniciativy Zastávky Černošice, Všenory, Srbsko.

O zřízení nových služeb na nádraží je mezi místními lidmi velký zájem. V druhé polovině ledna se zastávka na jediný den otevřela veřejnosti a uvnitř vznikla improvizovaná kavárna. Navštívilo ji přes 500 lidí, personál kavárny obsloužil také 150 cestujících z vlaků, které zde zastavily.

Obec rovněž hledá nového provozovatele pošty, přičemž budova zastávky je pro mnoho místních lidí preferovaným místem, kde by pošta mohla v budoucnu být.

(red)