Volby ve Všenorech dnes a zítra doplní referendum

Prezidenta České republiky na dalších pět let budeme volit v pátek a v sobotu 12. a 13. ledna. Na výběr máme mezi devíti kandidáty. Volební místa jsou uvedena na stránkách obcí.

Když ani jeden z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, proběhne druhé kolo za 14 dní, tedy 26. a 27. ledna. Do něj postoupí už jen dva nejúspěšnější z prvního kola.

V době prvního kola prezidentské volby ve Všenorech navíc proběhne místní referendum, jež rozhodne o podobě nového územního plánu obce, který by měl začít platit v roce 2022. Rozepře vznikly kvůli výstavbě bytových domů v areálu Krijcos. Poslední měsíce ukázaly, že většina diskutujících místních obyvatel s výstavbou nesouhlasí a přeje si přirozený rozvoj obce. Bytovou výstavbou by se počet všenorských obyvatel náhle rozšířil o 50 procent, na to ale podle odpůrců není obec připravená. Všenorští zastupitelé se zavázali, že do „doby konání referenda a do vyhlášení jeho výsledků se zdrží veškerých kroků, které by směřovaly k přijetí nového územního plánu Všenor“.

(red)