Promítání unikátního snímku doplní beseda s tvůrci

Foto: archiv organizátora

Unikátní dokument Zločiny osmašedesátého se promítne ve čtvrtek 25. října od 18:30 h ve velkém sále na zámku v Dobřichovicích. Poté proběhne debata s pamětníky a aktéry filmu i knihy.

Hosty budou Dagmar Nováková, Gabriel Goessel, autorka scénáře Šárka Maixnerová a Rudolf Čížek, autor námětu filmu a knihy.

Dokument odhaluje fakta o zvěrstvech, která dlouhou dobu ležela ukryta na kriminální policii a později v soukromém archivu. Ta spatřila světlo světa po čtyřiceti letech. Na začátku byl unikátní soubor materiálů, které měly být dávno skartovány. Bývalý příslušník kriminální policie městské správy VB v Praze jej uchovával v šanonech odloženého případu a nakonec jej po roce 1988 přemístil k sobě domů, když od policie odcházel. Strohé policejní svodky obsahují hlášení ze srpna 1968. Minutu po minutě je zaznamenán průběh dramatických střetů civilního obyvatelstva se spřátelenými ozbrojenými silami.

Akci připravilo město Dobřichovice ve spolupráci se Zuzanou Čížkovou. Provede jí redaktor Českého rozhlasu Petr Král. Vstup je volný.

(pan)