Procházka na Klonk nadchne nejen geology

Český kras je plný zajímavých míst, která stojí za vidění. Od Berounky ho máme doslova za humny, a tak vás tentokrát zveme na naučnou stezku kolem Klonku. Vede od Koněpruských jeskyní až do Borku u Suchomast. Skrývá 14 informačních panelů a měří 7,5 kilometru.

Stezka nabízí i teď v zimě příjemnou procházku krásnou přírodou. Na některých místech sice může být bláto a asi moc neposedíte v lese ani u rybníka, ale jinak je cesta bez problémů schůdná. Navíc půjdete kolem krásných vyhlídek, nejhezčí je ta u národní přírodní památky Klonk. Kromě výhledů spatříte i jedinečný geologický útvar z období prvohor.

Od jeskyní k usazeninám prvohor
Koněpruské jeskyně byly objeveny náhodou v roce 1950 při těžbě vápence a veřejnost do nich může od roku 1959. Jsou velmi oblíbené, ročně je navštěvují desetitisíce lidí. Vznikly krasovou činností vody ve vápencích starých 400 milionů let.

A právě tady je ideální začátek pěšího výletu. U jeskyní se dá zaparkovat auto a jezdí sem i autobusy z Litně nebo Berouna. Bude zde volněji, protože jeskyně jsou až do konce března zavřené kvůli zimování netopýrů. Vstup bude možný zase od dubna.

Můžete odtud rovnou vyrazit směrem ke Klonku, což je světově významná geologická lokalita, vzdálená od jeskyní čtyři a půl kilometru. Až sem dojdete, všimněte si bílé barvy na skále. Je to označení místa, kudy přesně prochází hranice mezi usazeninami prvohorních vrstev siluru a devonu. Kromě toho se tu můžete rozhlédnout do kraje a pak pokračovat směrem na Suchomasty.

Kratší trasu zpestří Suchomasty
Pokud si chcete udělat na Klonk kratší túru, vyjděte ze Suchomast, odkud je to jen necelý kilometr a půl. Cesta vede od Klonku kolem Mlýnského rybníka a kolem zdejšího zámku centrem obce.

Suchomasty jsou nevelká obec mezi křivoklátskými a brdskými lesy, stará skoro tisíc let. Je v ní hned několik zajímavostí. Stojí za to udělat si tu dvě malé zacházky, cíl první z nich je právě u Mlýnského rybníka, spolu s rybníkem Obora u Litně jednoho z největších v CHKO Český kras. Už ten se vám bude určitě líbit (hlavně dětem), protože uprostřed je ostrůvek a na něm trůní dřevěná socha vodníka. Na břehu jsou další krásné dřevěné sochy i se studánkou. Asi po čtyřech stech metrech dojdete nad rybníkem k památnému dubu a k pomníku Františka Cajthamla-Liberté, suchomastského rodáka a bývalého kronikáře. Další kratičká odbočka vede ke kapličce Panny Marie Sněžné.

Za zmínku stojí také suchomastský zámek. Vznikl zhruba před třemi sty lety a dvakrát byl přestavován. Dnes jsou zámek i park veřejnosti nepřístupné, sídlí tu ústav pro mentálně postiženou mládež.

Zvonice Borek
Nakonec se ze Suchomast vydejte směrem na Borek, jehož dominantou je barokní kostel svatého Mikuláše s farou, hospodářstvím a torzem klasicistní hrobky. Kostel byl obnoven v roce 1726 a je od něj opět výhled na všechny strany.

Nedaleko stojí poslední cíl výletu: zchátralá zvonice na Borku. Dnes je kamenná, v letech 1604 až 1888 byla dřevěná a visely v ní dva zvony, nyní jsou uloženy v depozitáři. Obec Suchomasty získala stavbu do svého vlastnictví v roce 2021 a nyní se připravuje její oprava. Možná se tam brzy vrátí i zvony.

Zajímavosti naučné stezky Koněpruské jeskyně – Borek (celkem 7,5 km)

  • Koněpruské jeskyně – Klonk (4,6 km) – od Koněpruských jeskyní kolem Kobyly na NPP Klonk
  • Klonk – Suchomasty (1,3 km) – cesta kolem Mlýnského rybníka a zacházka na vyhlídku, zámek, kaplička Panny Marie Sněžné
  • Suchomasty – Borek (1,6 km) – zvonice, kostel sv. Mikuláše

Zastavení naučné stezky

  1. Koněpruské jeskyně
  2. Kobyla a Červený lom
  3. Posezení v lese
  4. Přírodní rezervace Na Voskopě
  5. Vápenka
  6. Mýtina u posedu
  7. Vyhlídka
  8. Malá vyhlídka – Klonk
  9. Na Voskopě
  10. U rybníka
  11. Kaplička
  12. Zámek
  13. Kostel Borek
  14. Borek