Pozor, podvodníci útočí přes mobilní aplikace

BEROUNSKO – Obyvatelé obcí na Berounsku se nyní stávají terči internetových podvodů. Své obyvatele před podvodníky varovala například již obec Lety na svém facebookovém účtu. V posledních dnech se objevilo hned několik případů takzvaných telefonních scamů.

Jedná se o způsob vymámění peněz od nic netušících uživatelů mobilních aplikací. Vše začne zprávou přes Instagram, Messenger nebo podobnou aplikaci, která se tváří, jako že ji poslal kamarád. Ve zprávě je například uvedeno, že přítel ztratil telefon a ptá se na vaše telefonní číslo. Lidé v dobré víře chtějí příteli pomoci a své telefonní číslo mu zašlou, obratem na jejich telefon přije SMS s kódem pro platbu a údajný přítel prosí, abyste mu poslali takzvaný screenshot, tedy ofocenou obrazovku. Jakmile toto učiníte, stali jste se obětí podvodu a přišli jste o několik stovek korun z vašeho účtu od telefonního operátora.

Každé takové podvodné jednání mají lidé hlásit policii, přestože se může jednat jen o škodu v řádu stokorun. Právě to však mnohdy lidé neudělají.

Podle policie bývají internetové podvody detailně promyšlené a mnohdy zahrnují též psychosociální aspekt – snahu o vyvolání důvěry, možnost získání významného profitu nebo naopak snadné vyvinění se z nastíněné nezákonné činnosti, a často pak také časovou tíseň.

Poškozený nemusí zprvu tušit, že se stal obětí trestného činu. Zjistí to, až když se mu zablokuje počítač, dojde k neoprávněnému čerpání finančních prostředků z účtu a podobně.

Při podání trestního oznámení hraje zásadní roli poskytnutí úplných informací, elektronických dat a věcí, ze kterých by bylo možné zajistit důkazy (počítač, telefon, tablet). Fáze vyšetřování může trvat různě dlouho. Záleží na rozsahu trestné činnosti, zda jsou k dispozici elektronická data, jak snadná je jejich analýza, a také na spolupráci s dalšími dotčenými subjekty, jako jsou operátoři či banky.

Aby lidé podovdníkům nenaletěli, je důležité nebýt důvěřivý ke každé došlé zprávě nebo požadavku. Vše je nutné si nejprve ověřit a rozhodně nejednat ukvapeně, i když “přítel” žádá okamžitou pomoc. Je také možné u mobilního operátora zakázat možnost plateb třetím stranám, tato funkce pak zabrání neoprávněnému odeslání peněz.