Olympiádu nutně nepotřebuju, říká nadějná volejbalistka

LETY – Ke sportu ji vedl táta už školky, kdy ještě bydlela s rodiči v Karlíku. Před šesti roky se rodina přestěhovala do Letů. Letos Adéla Nečesaná úspěšně reprezentovala Českou republiku na dvou mistrovstvích střední Evropy ve Slovinsku a Rakousku.

“Mým cílem je hrát co nejlépe volejbal,” přiznává sedmnáctiletá volejbalistka v rozhovoru Markéty Huplíkové pro časopis Letovák.

Kdy jsi začala se sportem?
Sportu jsme se věnovala už od školky. Nejprve jsem závodně skákala přes švihadlo a po šesti letech jsem v roce 2017 začala v Dobřichovicích hrát šestkový volejbal. Po roce jsem další tři sezóny absolvovala v Policejní volejbalový klub Olymp Praha. Nyní jsem členkou klubu SVBC z.s. a věnuji se i beach volejbalu.

Jak často trénuješ?
Už od počátku jsem trénovala velmi často. V současnosti je to téměř každý den, a to v Praze a okolí.

Jak tě ovlivnil táta, volejbalový trenér Aleš Nečesaný?
Můj táta jakožto bývalý volejbalista a současný trenér, mě vždy vedl ke sportu a k volejbalu obzvlášť. Snažil se mi hodně pomáhat a učit mě. Nyní trénuji nejen pod jeho vedením. Skloubení hráčského a rodinného vztahu je sice mnohdy náročné, ale myslím, že se nám to daří.

Jak se daří v šestkovém volejbale?
Za poslední rok se nám v šestkovém volejbale povedlo získat 4. místo v kadetské extralize, s čímž jsme ze začátku vůbec ani nepočítali. Postupem sezóny jsme se rychle zlepšovali a společným týmovým duchem to dotáhli do finálových bojů pod vedením našich třech trenérů Tomáše Johna, Filipa Plášila a Aleše Nečesaného.

A v beach volejbalu?
Po úspěšné sezóně v hale jsem natáhla plavky, skočila do písku a zahájila mimořádně úspěšnou beach tour.

Jak úspěšnou?
Reprezentovala jsem Českou republiku na dvou mistrovstvích střední Evropy (MEVZA). Když jsem se dozvěděla, že jsme byly z přihlášených hráček vybrány, udělalo mi to velkou radost. Těšila jsem se na mezinárodní úroveň a atmosféru zahraničního turnaje.

Jaké bylo mistrovství střední Evropy?
První v kategorie do 18 let se konalo ve slovinském Koperu, kde jsem se s mojí spoluhráčkou Marianou Tomasovou umístila na 5. místě. Další mistrovství do 18 let bylo v rakouském Hartbergu, kam jsme odjížděly jako náhradnice za nemocné sestry Pavelkovy, a umístění jsme vylepšily o jednu příčku. Skončily jsme tak na krásném bramborovém 4. místě.

Jak probíhaly přípravy na Mistrovství střední Evropy?
Vyrazily jsme k polskému pobřeží Baltského moře. Tady jsme se zúčastnily dvou turnajů a vyzkoušely si díky nim širokou škálu povětrnostních a dalších živelných podmínek, společně s neznámým prostředím od protihráčů po jazyk.

Měla jsi trému?
Myslím, že jsem trému moc neměla, naopak jsem se velmi těšila a brala celý turnaj jako ohromnou zkušenost a výzva.

Jaká byla atmosféra na zahraničních turnajích?
Atmosféra mezi hráčkami byla velmi příjemná, a to od příjezdového tréninku až po poslední den, samozřejmě ale se zdravou rivalitou na kurtu. Přestože jsme s mojí spoluhráčkou neměly po celou dobu úplně stoprocentní chemii, myslím, že můžeme být na naše výsledky velmi pyšné.

Co ti volejbal dal nebo vzal?
Za volejbal jsem hodně vděčná. Díky němu jsem poznala spoustu skvělých lidí a utvořila si síť volejbalových přátel. Vybudovala jsem si díky němu návyk a zdravý vztah k pohybu. Navíc mi umožnil i cestovat a podívat se na zajímavá místa. Na druhou stranu, nejsou moje sociální kontakty mimo volejbal tak pevné, protože tréninky a příprava jsou časově náročné a toho volného času tak moc nezbývá. Díky volejbalu jsem se naučila pracovat v kolektivu a oddělovat zápal boje a přátelství v týmu i s protihráčkami.

Jaké máš cíle do budoucna?
Mým hlavním cílem je naučit se co nejlíp hrát volejbal. A být pyšná na to, co dokážu. Nemyslím si, že se nutně potřebuji účastnit olympijských her, i když by to bylo krásné. Ale vyzkoušet mezinárodní týmy v šestkovém volejbale, to by mě hodně zajímalo. Hlavní pro mě ale je, si to všechno pořádně užít.

Kde studuješ?
Momentálně studuji Obchodní akademii Kubelíkova v Praze, obor Manažer sportu.

Máš představu o své budoucí profesi?
Mým směrem do budoucna po téhle škole by mohlo být studium fyzioterapie nebo pokračování v ekonomice a manažerství.

Čemu se věnuješ ve volném čase?
Ve volném čase dělám ráda jiné sporty, jako třeba lyže nebo se ráda věnuji hudbě a výtvarnému umění.