O kotlíkové dotace Středočeši budou žádat v dubnu

Ilustrační foto: archiv

Středočeský kraj vypíše druhé kolo kotlíkových dotací. Podmínky se oproti předchozím výzvám trochu změní. Dotace se budou moci použít jen na  zdroje využívající obnovitelné zdroje energie.

Zastupitelstvo kraje odsouhlasilo vyhlášení II. kola krajské výzvy programu s názvem „Výměna zdrojů tepla na pevná paliva v rodinných domech ve Středočeském kraji 2015-2018“. Program takzvaných kotlíkových dotací ve středních Čechách kraj realizuje ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí ČR.

Na zlepšení ovzduší ve středních Čechách přispěje Středočeský kraj prostřednictvím dotací z EU téměř 52 miliony korun. Občané budou o dotaci moci žádat zhruba v polovině měsíce dubna.

„Majitelé rodinných domů mohou v našem kraji čerpat příspěvek na výměnu zdrojů tepla na pevná paliva až do roku 2018. Celkem jsme pro tento účel získali z Operačního programu Životní prostředí navýšení o 10 procent z původní alokace, tj. 51,78 milionu korun,“ informovala Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje.

„Proti předchozím výzvám se tentokrát podmínky pro získání dotace poněkud mění. Peníze musí být podle Evropské komise použity pouze na zdroje využívající obnovitelné zdroje energie, tedy na tepelná čerpadla nebo i na kotle na tuhá paliva, které ale spalují výhradně biomasu. Na rozdíl od prvního kola kotlíkových dotací je nyní vyjmuta možnost pořídit si dotovaný uhelný kotel, plynový kotel nebo kotel kombinovaný, v němž je možné topit vedle obnovitelného paliva také palivem fosilním. Nebude tak možné již žádat o doposud hojně dotované kombinované kotle na uhlí a dřevní pelety,“ upozornil Ivo Šanc, radní Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství.

(red)