Meteorologové varují před orkánem Sabine

Ilustrační foto: archiv

Českou republiku zasáhne v pondělí ráno silný vítr. Meteorologové zvýšili stupeň nebezpečí na extrémní, tedy nejvyšší možný. Tlaková níže pojmenovaná Sabine v neděli večer řádila v Německu.

Bouře se přihnala nejdříve na Britské ostrovy. Orkán s ní spojený zpřetrhal elektrické vedení, zastavil vlaky i letadla. V neděli navečer dorazila do Německa, kde způsobil stejné problémy.

V noci na pondělí 10. února má Sabine udeřit také v České republice. V pohotovosti jsou hasiči i energetici. Pro Středočeský kraj platí varování před extrémně silným větrem od 6 do 13 hodin. Poté meteorologové varují před silným větrem. Vydržet by měl do úterního večera, kdy dopoledne by mohl opět dosáhnout rychlosti před 110 km/h.

Odborníci očekávají rychlost větru až 125 km/h. V této souvislosti je velmi pravděpodobné přerušení elektrického vedení, vyvracení stromů, škody na některých budovách a komplikace nejen v hromadné dopravě. Lidé by se vůbec neměli pohybovat v parcích, lesích, pod dráty elektrického vedení a na podobných místech, kde jim hrozí úraz. Je důležité zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky, kůlny a podobně. Ven se doporučuje chodit jen v nutných případech, stejně jako vyjíždět autem.

(red)