Dnes se pálí čarodějnice. Pozor na silný vítr

Ilustrační foto: archiv

Tradiční pálení čarodějnic, neboli oslava Filipojakubské noci, vypukne v pondělí 30. dubna. Patří k němu pořádný oheň, ohlášený hasičům. A velká opatrnost, protože má pořádně foukat.

Varování pro Středočeský kraj před silným větrem platí do 30. dubna 16 hodin. Teoreticky by se tak mohl vyhnout době, která bude v největším víru oslav. Nicméně účastníci těchto ohňů by neměli nic podcenit. Například v Praze je kvůli větru vydáno varování nebezpeční požárů do odvolání (v době psaní článku 30. dubna ráno).

Na zvýšené riziko požárů upozorňují také hasiči.  Aby se předešlo planým výjezdům, doporučují všem, kteří budou zapalovat ohně, aby je nahlásili prostřednictvím tohoto jednoduchého formuláře. Zadává se do něj doba pálení, odpovědná osoba, kontakt na ni pro ověření a místo pálení.

Tento postup je určený fyzickým osobám. Právnické osoby jsou ze zákona povinné ohlásit pálení dostatečně dopředu písemně na daný úřad, který může určit další podmínky pro pořádání akce, nebo ji dokonce zakázat.

Mezi základní pravidla pro ohniště patří nepoužívání vysoce hořlavých látek, umístění minimálně 50 metrů od kraje lesa a 100 metrů od stohu slámy. Je třeba se vyhnout vysoké suché trávě či strništi. Pozor se musí dávat také na vzdálenost od obydlí, protože odletující jiskra může zapálit střechu a poté celou budovu. U ohně musí být alespoň jedna osoba nad 18 let a plameny se nesmí ani na okamžik nechat bez dozoru.

(red)