Spalničky se šíří i ve Středočeském kraji, lidé mají být obezřetní

Foto: KÚSK

Od začátku letošního roku ve Středočeském kraji onemocnělo 13 lidí spalničkami. Jde o tři děti do 15 let, jeden mladistvý a devět dospělých. V jednom případě se nemoc přivezla z Ukrajiny.

Z uvedených 13 nemocných pět nebylo očkováno vůbec (všechny tři děti – jedno kvůli věku, ostatní dvě z rozhodnutí rodičů). Dvě osoby byly očkované jen jednou dávkou a u jednoho nelze očkování zjistit.

„V souvislosti s nemocnými ze Středočeského kraje a Prahy jsme zajišťovali a v současné době zajišťujeme protiepidemická opatření proti dalšímu šíření onemocnění u celkem 199 osob, které byly s nemocnými v kontaktu. 131 osob bylo v kontaktu s nemocnými z Prahy, 68 s nemocnými ze Středočeského kraje,“ říká radní pro oblast zdravotnictví a bezpečnosti JUDr. Robert Bezděk, CSc..

Spalničky jsou vysoce nakažlivé a virové. Začínají horečkou, příznaky zánětu horních cest dýchacích (rýma, kašel), zánětem spojivek. Následně vzniká vyrážka (exantém), začínající za krkem a šíří se po celém těle, a červené skvrny na sliznici tváří v ústech (Koplikovy skvrny).

Inkubační doba obvykle trvá 7 až 21 dnů. Lidé by se měli vyhýbat kontaktu s nemocnými lidmi, nechodit na místa s velkou koncentrací osob a často a opakovaně si mýt ruce.

(red)