Nejlepší místa k žití? Například Černošice a Beroun

Černošice při pořádání Mariánské pouti. Foto: Petra Stehlíková

Kde se žije nejlépe? Obce s rozšířenou působností v našem regionu, Beroun a Černošice, se v konkurenci více než dvou stovek obcí probojovaly do první desítky.

Černošice skončily čtvrté za Říčanami, Prahou a Hustopečemi. Beroun skončil na osmém místě. Index kvality života 2019 sestavuje společnost Obce v datech ve spolupráci s poradenskou firmou Deloitte. Index porovnává dostupná data ve všech 206 obcích s rozšířenou působností v Česku.

Kritéria zahrnují 29 parametrů, které vyjadřují úroveň zdraví, prostředí a dostupnosti zdravotní péče, podmínky pro práci, bydlení a vzdělání, dostatečnost služeb a také vztahy mezi lidmi například ve formě spolkového života. Celkové výsledky a porovnání s ostatními městy České republiky se dočtete na webu Obce v datech.

„Jsme přesvědčeni, že analýza dat a detailní porovnání obcí může pomoci vedení obce lépe stanovit strategické priority. Chceme přispět ke sdružování obcí, tak aby mohly problémy efektivně řešit, inspirovat se a společně si poradit. Obecně bychom rádi přispěli ke změně nepříznivých trendů pro některé obce a celé lokality, nic není dané,“ tvrdí autoři průzkumu.

(pan)