Milí sousedé, radujme se pospolu! Masopusty jsou tu

Masopust Lety

DOLNÍ POBEROUNÍ, PODBRDSKO – Ne nadarmo se říká, že smích je kořením života. A zvláště v dnešní nelehké době je ho třeba více než jindy. Radost do našeho dění v obcích přináší masopustní veselí. Konečně se může po dvou letech pořádat v plné parádě. A není na škodu si do kalendáře poznačit nejen fašank „u vás doma“, ale také ve vašem okolí. Každý je jedinečný, každý je veselý a každý umocňuje lidskou sounáležitost.

Jen co oslavíme silvestr a rozhlédneme se v novém roce, začíná období masopustu. Konkrétně už po 6. lednu, svátku Tří králů. Naši předkové se na něj velmi těšili, protože si ještě před přípravou na Velikonoce, nejdůležitější svátky v roce, mohli naplno dopřát jídlo, pití a bujaré veselí. Masopust neboli ostatky, fašank či karneval vrcholí tři dny před Popeleční středou, která je čtyřicet šest dní před Velikonoční nedělí, letos tedy 22. února. Poté následuje čtyřicetidenní půst (z pohledu jídla, pití i dalších věcí a potřeb) až do Velikonočního pondělí. V tomto období je šest nedělí, které se do postní doby nezapočítávají, protože nikdy postními dny nebyly. Pro některé je masopust pouze třídenní svátek složený z masopustní neděle, masopustního pondělí a úterý, tedy posledních tří dnů před půstem. Mnozí si masopust spojují hlavně s hodováním a oslavami konce zimy. 

U Berounky a v blízkém či vzdálenějším okolí se začíná slavit brzo. Vlnu veselí odstartovali Letovští už první lednovou sobotu. A nyní budou následovat blízké či vzdálenější obce. Máte z čeho vybírat. Další termíny a podrobnosti se ještě objeví. Bližší informace o masopustech najdete průběžně na webu iDobnet.cz.

14. ledna, 14:00 Tmaň
Sraz masek a dalších návštěvníků je před kulturním domem. Akci i letos připravilo Dětské centrum Světlušky při Církvi československé husitské v Tmani za podpory místního obecního úřadu, který vyzývá spoluobčany, „aby děti podpořili a připravili pro masky něco dobrého“. Hudební zpestření přinese i sem Třehusk.

28. ledna, 10:00 Svinaře

Tradiční masopust začne už dopoledne, kdy si pochutnáte na zabijačkových pochoutkách. Průvod v maskách vyrazí od hospody ve 13 hodin.

28. ledna, 13:00 Halouny

V maskách i bez nich požehnají místním hospodářům a rodinám také zde. Dvanáctý ročník pořádá Živý spolek. Všichni účastníci se potkají na hřišti Marakaná (nad statkem, křižovatka ulic Pod Statkem a Hlavní). Sladké nebo slané dobroty jsou vítány. Na ohni tu připraví zvěřinový guláš a dýňovou polévku. Večer k tanci vystoupí kapela Trombenik v hospůdce U Zrzavého paviána.

4. února, 13:30 Mníšek pod Brdy

„Vytvořte si masku a hurá do masopustního průvodu,“ oslovuje sousedy i další návštěvníky spolek Rorejs a slibuje, že „na všechny v průvodu, kolemjdoucí i hostitele masek čeká spousta legrace, veselých tanečků a chytlavých písniček“. Sraz je na farní zahradě na náměstí F. X. Svobody 38. Nebude chybět občerstvení a živá hudba.

4. února, 14:00 Mokropsy

Nejstarší masopust v kraji letos slaví 35. ročník! A po covidových omezeních opět v tradiční podobě. „Bude ve stejném formátu jako v posledních letech, chceme ho udržet i nadále, tedy představení, průvod končící u kapličky sv. Václava, kde zavzpomínáme a zazvoníme na památku našich členů, kteří již nejsou s námi, a veselice v hospodě,“ popsali organizátoři z Mokropeského spolku. Uvidíte také bannery, které akci zdobily před dvěma lety v době zákazu shromažďování.

4. února, 14:00 Řevnice

Desátý řevnický masopustní průvod projde městem a probudí medvěda ze zimního spánku díky rodičům a přátelům spolku ZeMě. Maškary a doprovod vyrazí z náměstí Jiřího z Poděbrad. Všichni se zahřejí v lokální restauraci Republika kousek od nádraží v Opletalově ulici. „Těšit se můžete na společné halekačky, na tombolu a kopu veselí!“ slibují pořadatelé. Do kroku i do skoku hraje Slavnostní kapela ZeMě. 

4. února, odpoledne Hlásná Třebaň a Rovina

Program masopustu by měl být podobný jako loni. Tedy sraz na návsi nejspíše po poledni, pak přesun k lávce, kde náladu podtrhne kapela, spousta dobrot a veselí, možná proběhne i soutěž o nejlepší masku. 

18. února, 9:00 Zadní Třebaň

Místní i přespolní jsou srdečně zváni na 34. ročník Poberounského masopustu, který patří k největším v kraji. Vypukne na místní návsi. Chystají tu zabijačku, program pro děti i dospělé a spoustu dalších dobrot. Symbolicky bude pochován Masopust a všechny v převleku čeká oblíbená soutěž o nejlepší masku. Vše v rytmu vyhledávané kapely Třehusk.

18. února, 14:00 Třebotov

Po masopustu s olympijským podtextem chystají místní hasiči další ročník, jehož téma se včas dozvíte. Sraz je tradičně u kostela, kde k dobré náladě zazpívají děti, zhruba kolem 14:30 se průvod přesune k rybníku ke druhému pódiu, pak projde vsí. Masky všeho druhu jsou jako všude vítány

25. února, 15:00 Všeradice

Poslední únorovou sobotu bude veselo v hostinci Na Růžku i před ní. Kolem poledne můžete „doplnit palivo“ zabijačkovými výtvory, svařákem a dalšími dobrotami. Odpoledne vyrazí průvod po vsi.

4. března, 14:00 Karlík

Historicky první masopust rozpohybuje Karlík! Sraz je na místním hřišti u obecního úřadu. Těšte se na průvod maškar se zastávkami, s živou hudbu, zpěv a tanec. Zabaví se malí i velcí, masky jsou vítány v hojném počtu.