Lesní divadlo letos oslaví sto let

Lesni divadlo 100 letLesní divadlo v Řevnicích u Prahy, které je domovskou scénou nejen zdejších ochotníků, ale v posledních letech také folkového festivalu Porta či úspěšných Lesních slavností divadla, letos slaví 100. výročí svého vzniku. Hlavní program je naplánovaný na polovinu června.

Oslavy začnou v pátek 17. června, kdy se v režii ochotníků uskuteční večer nazvaný Slavíme 100!, který připomene nejen nejvěhlasnější hry uváděné v lese, ale rovněž herecké hvězdy, které na těchto prknech stály. V sobotu 18. června oslavy pokračují uvedením kabaretu Velvet Havel z divadla Na Zábradlí. Představení získalo řadu ocenění a bylo vyhlášeno Inscenací roku 2014. Pro malé diváky je připravena hra Jiřího Jelínka Mami, už tam budem? z divadla Minor.

Na každé akci uváděné během letošní jubilejní sezony budou moci návštěvníci přispět do kasiček veřejné sbírky pro Lesní divadlo, kterou vyhlásilo město Řevnice. Vybrané peníze se využijí na rekonstrukci lesního amfiteátru. Dobrovolníci mohou posílat peníze také přímo na účet zřízený u České spořitelny číslo 20036-388051399/0800. „Lesní divadlo má sice nové pódium, od větší rekonstrukce však uběhlo již více než čtyřicet let,“ řekl řevnický starosta Tomáš Smrčka a dodal, že po obnově volají nejen ochotníci, ale i pořadatelé dalších pravidelných kulturních akcí. Finance na ně se město snaží získat také z dotací. Z rozpočtu Středočeského kraje žádá půl milionu korun. Opravy chce radnice rozdělit do několika etap. V té první by se ještě letos měly zrekonstruovat původní herecké šatny a postavit nová dřevěná přístavba s hygienickým zázemím. V dalších letech město plánuje úpravy toalet i bufetu.

Záštitu nad jubilejní 100. sezonou převzal středočeský hejtman Miloš Petera i ministr kultury ČR Daniel Herman.

(lh)