Kvůli psům vyjíždějí strážníci až čtyřikrát do týdne

DOLNÍ POBEROUNÍ – Psi jsou v dolním poberouní často důvodem, proč musí zasáhnout strážníci. Například v říjnu kvůli nim vyjížděli dvakrát. Jednou v Tetíně, kde pes pokousal člověka, podruhé v Řevnicích hledali majitele volně pobíhajícího psa. Jen v letošním roce kvůli našim nejvěrnějším mazlíčkům vyjížděli celkem jedenačtyřicetkrát.

„Někdy se stane, že strážníci řeší čtyři případy v týdnu, jindy dva v měsíci. Nejčastěji hlídka vyjíždí k oznámení o volně pobíhajícím psovi,“ řekla pro iDOBNET.cz Jana Janoutová z Městské policie v Řevnicích, která má v Poberounsku na starost pořádek v 11 obcích, a ujistila, že v případě muže pokousaného v Tetíně šlo pouze o lehké ranky, které nepotřebovaly lékařské ošetření.

„Toulavého psa strážník odchytne a převeze do služebního kotce. V první řadě pes dostane vodu a jídlo, strážníci pejskovi načtou čip,“ vysvětluje, jak policie v případě toulavých psů postupuje. Pokud je čip zvířete zaregistrován, je hledání majitele snadné. „Zavolá se majiteli psa, který si ho následně na naší služebně převezme. Pokud čip registrován není, dáme fotku pejska na Facebook Městské policie a sdílením přes sociální sítě se majitel psa prakticky vždy najde.“

Když se však majitel nenajde, starají se o psa strážníci. „Venčíme ho, krmíme, mazlíme se s ním. Tak třeba koncem září loňského roku u nás dočasně našel domov volně pobíhající pes, kterého jsme pojmenovali Satánek,“ líčí Jana Janoutová příběh zvířete bez čipu, pro kterého se po několika týdnech podařilo sehnat napřed dočasný domov a po uplynutí zákonné lhůty, v níž stále patřil případnému původnímu majiteli, našel Satánek ve svém novém pečovateli i svého páníčka. Podobně našli řevničtí strážníci vloni domov také mladé fence bez čipu, vyhublé a vystrašené, s překousaným lanem kolem krku, nalezené v katastru obce Všenory, kterou pojmenovali Čudla.

„Nedávno jsme řešili potrhanou ovci ve Všenorech, kterou napadli a usmrtili dva psi,“ uvedla Jana Janoutová s tím, že strážníci museli psy odchytit pomocí tyčí a přemístit je do kotce městské policie. „Kvůli agresivitě psů se však čip podařilo načíst pouze jednomu z nich. Jejich majitelé byli nakonec dohledáni a celá věc byla předána správnímu orgánu,“ sdělila Janoutová a vysvětlila, že majitelům volně pobíhajících psů mohou strážníci jen domluvit, anebo je pokutovat podle vyhlášek jednotlivých měst a obcí týkající se volného pobíhání psů, a to až do 10 tisíc korun. „Pokud obec tuto vyhlášku nemá, předáváme případ k dořešení státnímu orgánu, stejně jako v případě, že pes někoho napadne,“ uvedla Janoutová s tím, že psy strážníci nestřílejí, i když by to bylo podle zákona v krajní nouzi možné.