Zavřeno, zrušeno, zní z památek a úřadů

Ilustrační foto: archiv

Nouzový stav a karanténa v celé České republice má vliv také na kulturní dění v našem regionu. Březnové a některé dubnové akce byly zrušeny či odloženy a všichni čekají, co bude dál.
Zkušenosti s rušením kulturních akcí mají všechny úřady i provozovatelé kulturních zařízení. „Za kulturní centrum Města Dobřichovice jsme měli na březen a duben naplánované přednášky, koncert Marty Tӧpferové s argentinským triem, koncert Jana Hrubého a divadélko pro děti. Rušení akcí se dalo čekat, v první vlně restrikcí jsme odvolávali akce postupně, protože se situace měnila ze dne na den, někdy i z hodiny na hodinu. Nejbolestnější bylo asi zrušení koncertu Marty Tӧpferové, která vyjednala turné po České republice společně s dalšími zahraničními hudebníky žijícími ve Francii, Argentině a Německu. V první fázi restrikcí nikdo nevěděl, jak se situace bude dál vyvíjet. Hodně klubů se dokonce zpočátku snažilo vymyslet způsob, jak udržet alespoň omezený provoz, který byl nejdříve povolen pro sto lidí včetně personálu. Ale když nastalo o pár dní později omezení na třicet lidí, bylo jasné, že už je situace neudržitelná a vše se zruší,“ popsala Andrea Kudrnová, která má na starosti kulturu v Dobřichovicích.

Podle ní město počítá s přeložením všech akcí – přednáška spisovatele a badatele Filipa Vojtáška (Dobřichovice pod palbou hloubkařů) by měla proběhnout 11. června a koncert Marty Tӧpferové a argentinského triao Gabo Naase byl přeložen na 9. listopadu. „O dalších termínech zatím nejednáme, ale počítáme s přeložením všech akcí. Vstupenky budou samozřejmě platné i v náhradním termínu, ale diváci je mohou i vracet. Bylo by vhodnější posečkat, až se budeme opět moci více osobně vídat. Ale pokud by někdo naléhal, mohu vracet vstupenky z městského úřadu, ideálně po předchozí domluvě na telefon 257 712 182. Infocentrum je nyní uzavřeno a vstupenky jsou tedy stažené na městský úřad,“ řekla Andrea Kudrnová.

Stejně tak se v březnu nekoná žádná akce v Řevnicích či v Letech. „Městečko Lety je zavřené. Doufáme, že jenom dočasně. Chceme ujistit všechny, kteří mají předplacené kurzy, že o ně nepřijdou. Stejně tak nové jarní kurzy začnou, až to situace dovolí,“ píše se na facebooku Městečka.

Do odvolání je uzavřeno také černošické Club Kino a kino v Řevnicích. „Rozhodli jsme se k okamžitému zrušení všech filmových představení až do odvolání. Jsme přesvědčeni, že je to v současné situaci jediné a správné rozhodnutí,“ sdělil Robert Bargel z řevnického kina. „Žádné informace od distributorů zatím nemáme. Je to asi celkem předčasné. Nepočítáme s tím, že kina a jiné podobné podniky se otevřou dříve než v létě, pokud vůbec.“

A jak to vypadá s případným “promítáním na dálku”? „Online promítání nechystáme, z právního hlediska to ani nejde, i když Asociace provozovatelů kin něco takového zvažuje. Otázkou ovšem je, zda to má smysl – na internetu je spousta jiných filmových možností, ať už legálních, či nikoliv. Kéž tato situace netrvá dlouho,“ dodal Robert Bargel.

Hrad Karlštejn je stejně jako další památky s celoročním provozem uzavřený. Zrušené jsou zde také všechny přednášky, konference, semináře, besedy a vzdělávací a edukativní aktivity. „Peníze za již zakoupené vstupenky budou vráceny. On-line prodej vstupenek je nyní do odvolání pozastaven, provádět nelze ani e-mailové a telefonické rezervace,“ informuje správa hradu Karlštejn.

Pokud máte chuť na kulturní zážitek, který si nyní nemůžete vychutnat naživo, nabízíme vám pár odkazů ke sledování kultury on-line.

K tipům na kulturu či odreagování z pohodlí domova se určitě ještě vrátíme.

(lh)