Krákorky z Berouna zazpívaly ve Sněmovně

Foto: KÚSK
Foto: KÚSK

V netradičním prostředí Poslanecké sněmovny vystoupil dětský pěvecký sbor z Berouna Krákorky.

Pěvci ze Základní umělecké školy Václava Talicha zazpívali návštěvníkům vernisáže výstavy Malování světlem výtvarníka Leo Symona. „Vystoupení bylo krásné a mělo velký úspěch stejně jako celá výstava původem slovenského autora. Ojedinělá digitální tvorba, na které autor spojuje stovky barev a jejich přechodů s neustálým pohybem, bude v Poslanecké sněmovně k vidění do 12. června 2015,“ uvedl poslanec Richard Dolejš, který nad výstavou převzal záštitu.

Leo Symon tvoří obrazy v grafických programech. „Jedna z výstižných definicí pro malbu obrazů pomocí počítače je, že když malíř klasickými barvami zachycuje světlo, aby vytvořil obraz, tak v případě počítače je to právě naopak. Pomocí digitálního světla tvoří malíř barvy, z nichž potom vznikne obraz,“ vysvětlil Leo Symon, umělec, který žije střídavě v Trnavě a v Londýně.

Dětský pěvecký sbor ZUŠ V. Talicha byl založen v roce 2010 a v roce 2012 byl pojmenován Krákorky. Navštěvují jej vybraní žáci všech oddělení hudebního oboru. V současné době má sbor 36 členů, jeho sbormistrem je Martina Rajtmajerová. Ve svém repertoáru má lidové i umělé písně, spirituály, skladby starých mistrů, ale i současných skladatelů. Sbor pravidelně koncertuje v Berouně a okolí a zúčastňuje se sborových přehlídek.

(red)