Kostely se na noc otevřou návštěvníkům

Kaple svatého Judy Tadeáše na dobřichovickém zámku. Foto: archiv

Noc kostelů se v červnu bude konat hned v několika svatostáncích v dolním Poberouní. Program se chystá v Černošicích, Řevnicích, Osově, Mníšku pod Brdy či Dobřichovicích.

V dobřichovické kapli sv. Judy Tadeáše se akce uskuteční v pátek 12. června v podvečer. Zahájí  ji v 18 hodin vyzvánění zvonů. Následovat bude koncert Ludus Musicus, přednášky o kapli, zámku i patronovi zdejší kaple. Vystoupí rovněž profesor Šaroun a jeho hosté či Jan Hrubý. Na závěr zazní varhanní hudba i modlitba.

Ve stejný den bude pro veřejnost otevřen i kostel Nanebevzetí Panny Marie v Černošicích, a to od 18 do 22 hodin nebo řevnický kostel sv. Mořice. Tam je již od 16.30 do 18 hodin připraven program pro děti. Po slavnostním vyzvánění zvonů začne v 18.10 přednáška PhDr. Pavla Beneše o historii řevnické farnosti a komentovaná prohlídka kostela. Přednášky proloží písně Petra Lutky. Od 20 hodin začne koncert vážné a duchovní hudby. Účinkují Milan a Miroslav Cvancingerové (housle) a M.Werenická (varhany).

V Mníšku je na programu od 19 hodin prohlídka kostela, kvíz pro děti i ukázka varhan. Osovský kostel Narození sv. Jana Křtitele se otevře v 18 hodin. Účastníky kromě prohlídky kostela čeká například varhanní koncert Josefa Plecitého nebo přednáška profesora Václava Frajera.

(pan)