K požáru vřesoviště v Brdech letěl vrtulník

Foto: HZS Středočeského kraje

V úterý 28. března po poledni byl nahlášen požár lesní plochy v bývalém vojenském prostoru v Brdech blízko Malé Vísky. Nejdříve k němu vyjeli hasiči z Hořovic a z Berouna.

Ti na místě zjistili, že hoří vřesoviště na přibližně dvou hektarech v blízkosti letiště pod Hejlákem a oheň se šíří směrem k lesu. Velitel zásahu proto povolal další jednotky a vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu. Zároveň požádal o vrtulník s bambi vakem. Kromě dvou profesionálních tak do Brd zamířilo ještě 12 dobrovolných jednotek hasičů, včetně jedné ze sousedního Plzeňského kraje, a místní vojenská hasičská jednotka 13. dělostřeleckého pluku Jince.

Hasičům se podařilo zabránit rozšíření plamenů do lesa. Po příletu vrtulníku bylo na letišti v Jincích zřízeno čerpací stanoviště k plnění bambi vaku. Vrtulník provedl deset shozů, čímž se požár podařilo krátce před 15:30 h lokalizovat. Hasiči pak oheň dohasili pomocí stříkaček.

Požár zasáhl téměř 5hektarovou plochu. Příčinami jeho vzniku i vyčíslením případných škod se zabývá vyšetřovatel ministerstva národní obrany.