Brdy jsou bezpečné, ženisté odstranili munici

Foto: archiv 15. ženijního pluku

Vojáci dokončili pyrotechnickou očistu Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Za posledních pět let zlikvidovali téměř deset tisíc kusů nevybuchlé munice.

Na očištění krajiny pracovali vojáci Odřadu pyrotechnické očisty 15. ženijního pluku. Informovala o něm tisková mluvčí pluku Jana Sedláčková prostřednictvím webu Army.cz. Ženisté v rojnicích zkontrolovali přes 12 tisíc hektarů plochy.

„Z velké části jsme nalézali munici z doby poválečné, kterou používaly armády bývalé Varšavské smlouvy. Nejběžněji se jednalo o dělostřeleckou, raketovou a tankovou munici, ale byla nalezena i německá munice z 2. světové války,“ řekl jeden z pyrotechniků.

V některých místech ženisté prováděli tzv. hloubkový pyrotechnický průzkum, při kterém využívali detektory kovů a místo prohledávali až do 30 centimetrové hloubky.

Běžné přístupné oblasti v CHKO Brdy jsou tak nyní čisté. Zákaz vstupu ale stále platí do šesti dopadových ploch, kde zůstává mnoho nevybuchlé munice. Jde o Posádkové cvičiště Jince a jeho ochranné pásmo, cílové dopadové plochy Jordán a Tok, prostor bývalé pěchotní střelnice Kolvín, prostory Padrťských rybníků a oblast Přední a Zadní Bahna.

(red)