Jednorázové roušky do nemocnic, vyzývá starosta

Ilustrační foto: ICP

Předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula nedávno nastínil, že by každý občan České republiky měl do schránky dostat roušku. Ne všichni s jeho názorem ale souhlasí.

Černošický starosta Filip Kořínek v pondělí 23. března na svém profilu apeloval na vládu, aby vláda od tohoto záměru upustila. „Bylo by to mrhání zdroji a úsilím. Dlouhou dobu po vyhlášení nouzového stavu a povinnosti nosit roušky, po mnoha dnech, kdy tisíce dobrovolníků vyrábějí látkové roušky (pro opakované použití) a další naše obce a města kupují od externích dodavatelů, by byl naprostý nesmysl házet všem do schránek roušky na jedno použití, které se navíc po použití stávají nebezpečným odpadem,“ napsal s tím, že by putovat měly především do nemocnic, prodejen a veřejných služeb.

Ve stejný den dorazila do Berouna první várka roušek, kterou zajistilo vedení města mimo oficiální přislíbenou distribuci státem. Speciální roušky, které lze nosit 24 hodin a vydrží 50 pracích cyklů, uhradila Nadace Tipsport. První stovky kusů těchto ochranných pomůcek se ihned distribuovaly, a to městskému úřadu, školám a školkám, které zajišťují nouzový provoz či do Domova seniorů TGM.

V dolním Poberouní se na šití roušek vrhly desítky švadlenek, jejich práci koordinovala skupina Berounka šije roušky. Díky ní se na potřebná místa dostaly na dva tisíce kusů nyní tolik žádaného zboží.

(pan)