Atletka Klára patří k nejlepším překážkářkám v Evropě

LETY – Atletce Kláře Zbožínkové se vše daří. Osobním rekordem 13,67 sekundy na sto metrů překážek se letos nominovala na Mistrovství Evropy do 18 let do Izraele. Jako nejmladší závodnice postoupila v Jeruzalémě do semifinále, v němž si doběhla pro 4. místo v semifinálovém rozběhu, a celkově vybojovala 16. místo v Evropě.

“Je to naprosto úžasné, vzhledem k tomu, kolik let nyní Klárce je, a co vše ji ještě v budoucnu v oblasti atletiky čeká,” říká její trenér Tomáš Vodička.

“Všichni jsme na ni nesmírně pyšní zejména proto, že v sobě má vůli a chuť na sobě pracovat a stále se zlepšovat. Klárka má však v sobě i obrovský kus pokory, a kdo ji zná, nepochybuje o tom, že tato dívčina si skvělé umístění v budoucích závodech rozhodně zaslouží.”

Cesta k nejlepším výkonům musí být postupná

Podle trenéra je v první řadě důležité si uvědomit, že úspěch není o trenérech, ale o dětech, atletech. Té nejvyšší výkonnosti by měli podle něj dosahovat po dosažení 22 let.

“Je poměrně jednoduché si jako trenér říct, že stejně většina dětí u sportu nezůstane, tak proč je pořádně nevyždímat a nepřivést k těm nejlepším výkonům už v šestnácti letech. Ale to ale není cesta, kterou chceme v klubu jít,” myslí si Klárčin trenér.

Kláru Zbožínkovou trénuje už pět let a za tu dobu spolu udělali obrovský kus práce. “V současné době se věnujeme především rozvoji schopností, které jsou v tomto věku nejvíce senzitivní, tedy nejlépe trénovatelné a připravujeme se na to, že později začne trénovat vrcholově,” uvedl Tomáš Vodička, trenér atletického klubu ASK Dipoli pro časopis Letovák.