Jedna z nejstarších žen znala i prezidenta Masaryka

Foto: KÚSK

Anna Švestková z Domova pro seniory V Zahradách Zdice včera oslavila 105. narozeniny. V minulosti ji pojilo přátelství také s prvním československým prezidentem T. G. Masarykem a jeho ženou.

Blahopřát k jubileu jí za Středočeský kraj přijela radní pro oblast sociálních věcí Jaroslava Němcová.

Anna Švestková se narodila v obci Točník. Většinu života ale prožila v Praze, kde měla s manželem kožešnictví. Na Berounsko se často vracela a v pozdějším věku tam opět i žila.  Jako soběstačná důchodkyně bydlela do sta let na své chaloupce v Karlštejně. Kvůli potížím se zrakem a sluchem se před pěti lety rozhodla pro přestěhování do zdického domova pro seniory. „Kdysi jsem dělala všechno, uklízela, šila, vařila. Nejraději jsem měla vepřové, pěkně tlusté maso, ale i uzeniny. Ze sladkého jsem nejraději jedla buchty nebo koláče,“ prozradila části ze svého života oslavenkyně Anna Švestková. Trochu posmutněla, jen když vyprávěla o svém zdravotním stavu: „Víte, v mém věku žije člověk jen ze vzpomínek a já jich mám opravdu hodně.“ Anna Švestková často vzpomíná na prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, kterého s jeho ženou oblékala. S manželem měla v Praze kožešnictví, kam Masarykovi chodili nakupovat. Manželství jí vydrželo úctyhodných 70 let.

I v současnosti tráví Anna Švestková volný čas nejraději s přáteli, většinou u kávy. Ráda se také prochází, i když už jen za pomoci chodítka. Její cesty často směřují do parků nebo do města do cukrárny na kávu a zákusek. „Jak jsem se mohla osobně přesvědčit, paní Švestková je velmi vitální žena. Přeji jí, aby ji energie neupouštěla a dál mohla vyprávět svůj životní příběh a předávat zkušenosti. Třeba přátelství s prezidentem Masarykem je zdrojem milých vzpomínek a cenných historických informací,“ řekla na oslavě narozenin radní pro oblast sociálních věcí Jaroslava Němcová a předala oslavenkyni květinu a dárkový koš plný potravin.

Podle údajů Českého statistického úřadu žilo na konci roku 2015 ve Středočeském kraji 79 osob starších sta let, sedm z nich stopětiletých. Anna Švestková tak patří k nejstarším obyvatelům středních Čech.

(red)