Jak se žilo v našem kraji za první světové války

Foto: archiv

Všenory budou v sobotu 19. května místem setkání k výročí 100 let od konce I. světové války. Velmi zajímavá akce s počátečním názvem Od obce k městu začne ve 14 hodin.

„V Sále Vladimíra Holana v budově obecního úřadu se sejdeme, abychom si společně povídali o tom, jak se tehdy žilo v našich obcích a městech,“ uvedla vedoucí všenorské knihovny Alena Sahánková.

Odpoledním programem provede Vladislav Veselý. Pavel Buchtele připomene všenorské legionáře. Andrea Gruberová zavzpomíná na poslední dny války v Radotíně. Jaroslav Volf přiblíží vyprávění klineckých pamětníků. „Ještě jsme na živu“ je název příspěvku Huberta Poula. A Simona Kysilková – Šnajperková připomene poslední dny války v Černošicích.

„Rozhodli jsme se nepříliš veselé vzpomínání zakončit optimisticky písničkami. A to je ta chvíle, kdy dojde na Všenorskou polku od Zdeňka Krotila. Pokřtíme gramofonovou desku z roku 1966. Zajímavé také je, že obsahuje i Dobřichovickou polku,“ prozradila paní Sahánková.

Všenorskou polku nastudovala a poprvé ji zahraje poberounská kapela Třehusk s kapelníkem Miroslavem Frýdlem. Následovat budou vojenské písničky z I. světové války a krajové písničky. Na setkání srdečně zve všenorská knihovna a kulturní komise.

(as)

 

(as)