I letos se hledá stavba středočeského kraje

Foto: archiv ankety
Foto: archiv ankety

Anketa Stavba roku Středočeského kraje 2016 je v plném proudu. Mezi patnácti přihlášenými je i Muzeum berounské keramiky, které vzniklo v památkově chráněném objektu.

„Byl bych rád, aby lidé svým hlasováním podpořili stavby, které se jim skutečně libí. Investoři, mezi nimiž nechybí obce nebo kraj, architekti, stavební firmy či uživatelé v soutěži prezentuji projekty, které byly zrealizovány v období od začátku roku 2013 do termínu podání přihlášky,“ popsal radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

Odborníci i laici se díky anketě mohou seznámit s úrovní stavitelství a architektury v našem kraji. Podrobné informace a podmínky soutěže jsou uvedeny na www.stavbaroku.cz. Na této adrese najdou zájemci i kompletní databázi staveb, složení poroty i seznam všech vypisovatelů soutěže a partnerů včetně informací o přechozích ročnících.

Akci spolupořádají Středočeský kraj, Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství (organizátor soutěže), Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků, Český svaz stavebních inženýrů, Obec architektů, Regionální stavební společnost Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR a Krajská hospodářská komora Střední Čechy.

„Přihlášené stavby mohou být oceněny nominací a titulem Stavba roku Středočeského kraje 2016 nebo Cena hejtmana Středočeského kraje. Dále je připraveno dalších deset zvláštních cen garantovaných vypisovateli a partnery soutěže. Tituly a zvláštní ceny vybere a navrhne odborná porota. Může se také stát, že některá kategorie nebude vyhodnocena, protože se nevyskytne žádná adekvátní stavba do ní přihlášená. Ani veřejnost nepřijde zkrátka, svůj názor mohou lidé vyjádřit v internetovém hlasování a vybrat Cenu veřejnosti,“ vysvětlil radní Štefek.

Slavnostní vyhlášení je plánováno na 15. září 2016 a proběhne v kutnohorské Galerii Středočeského kraje. Soutěž bude doplněna putovní výstavou a samostatným katalogem. Všichni účastníci soutěže získají nárok, odstupňovaný podle dosaženého ocenění, na získání bodů do celostátního hodnocení kvality firem ratingu RABF, prezentovaného na www.rabf.cz.

(red)