Hrad Karlštejn otevřel po rekonstrukci dosud nepřístupné prostory

Foto: z archivu hradu Karlštejn

KARLŠTEJN – Národní památkový ústav 21. dubna slavnostně otevřel zrekonstruované prostory hradu Karlštejn. Po třech letech si tak veřejnost může prohlédnout dosud nepřístupná místa, například gotické sklepy nebo jižní terasu.

K vidění jsou nyní původní gotické sklepní prostory v Císařském paláci, výhled z jižní terasy či vzácné dochované tesařské a kamenické prvky. Součástí rekonstrukce je i nové návštěvnické centrum. Rekonstrukce za téměř 165 milionů korun byla financována z větší části z evropské dotace, 60 milionů korun zaplatilo Ministerstvo kultury ČR.

Slavnostní akce na hradě se dnes zúčastnili významní hosté včetně kastelána Lukáše Kunsta, mezi nimi generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczkovová, ministři Zbyněk Stanjura, Ivan Bartoš i Martin Baxa, senátor za Berounsko Jiří Oberfalzer nebo bývalý kastelán Jaromír Kubů.

Hrad připravil na tento týden speciální akci: v rámci oslav 20. výročí Národního památkového ústavu mají o víkendu 22. a 23. dubna děti do 17 let vstup na hrad zdarma.