VŠENORY – Nevšední koncert se chystá na sobotu 22. dubna od 19 hodin ve Všenorech. Vloni krásně zrekonstruovaném Kulturním domě vystoupí mezzosopranistka Ester Pavlů. Diváky potěší áriemi z Carmen, Dvořákovými Cigánskými melodiemi a výběry z písní od Strausse a Berlioze, z nichž některé zapěje po boku houslisty Pavla Nechvíleho. Klavírní doprovod bude po celou dobu v rytmu Lukáše Klánského.
Ester Pavlů absolvovala Akademii múzických umění v Praze a několik zahraničních kurzů u osobností světového formátu. Je držitelkou třetí ceny na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech a finalistkou soutěže Belcanto Vincenzo Bellini ve Francii. Kromě světových turné, například na Maltě, ve Velké Británii, v USA, Německu nebo na Slovensku, pravidelně vystupuje na prknech Národního divadla v Praze v roli Carmen nebo královny v opeře Švanda dudák, kterou si s úspěchem zazpívala v minule sezoně v rakouském Štýrském Hradci (Grazu). V této roli se představí také v příští sezoně v divadle Theater an der Wien. Letos ji čeká role Santuzzy v opeře Sedlák kavalír ve Státní opeře v Praze. Rozhovor s pěvkyní si můžete přečíst TADY.
K jejím nejvýznamnějším nahrávkám patří záznam opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí s Českou filharmonií a part cikánky v písňovém cyklu Leoše Janáčka Zápisník zmizelého. Ester Pavlů se také již několikrát objevila po boku světoznámého tenoristy Josého Cury a spolupracovala s dirigenty, jako jsou např. Jiří Bělohlávek, Petr Popelka, Marc Guidarini, Juraj Valčuha či Pietari Inkinen. Veřejnost ji už také mohla vidět v roli Popelky Gioacchina Rossiniho, donny Elvíry v Mozartově opeře Don Giovanni nebo jako Ježibabu a cizí kněžnu v Rusalce.
Houslista a člen České filharmonie Pavel Nechvíle hraje na housle od sedmi let, vystudoval pardubickou konzervatoř ve třídě profesorky Naděždy Novotné a AMU pod vedením profesora Jiřího Tomáška. Ještě během studií získal v roce 1987 na soutěžní přehlídce konzervatoří druhou cenu a rok poté zvítězil v interpretační soutěži. V letech 1989–1990 byl členem Mezinárodního orchestru Gustava Mahlera. V roce 1991 nastoupil do Symfonického orchestru Českého rozhlasu, kde hrál sedm let první housle. V České filharmonii hraje ve skupině prvních houslí již šestadvacet let. Housle mu vyrobil David Pötzl, jehož firma se výrobou smyčcových hudebních nástrojů zabývá už dvě století.
Přední český klavírista Lukáš Klánský je vyhledávaný sólista i komorní hráč. V roce 2018 skončil druhý na Internationaler Hans-von-Büllow-Wettbewerb v oboru dirigování od klavíru. A právě této specifické disciplíně se intenzivně věnuje. S Komorní filharmonií Pardubice ve dvojroli sólisty i dirigenta natáčí klavírní koncerty W. A. Mozarta. Na klavír začal hrát v pěti letech, pražskou konzervatoř vystudoval pod vedením profesorky Evy Boguniové a HAMU ve třídě svého otce, profesora Ivana Klánského. Tam také získal doktorát za práci o klavírním díle J. V. H. Voříška, jehož je propagátorem.
Na hudební zážitek vás srdečně zve DOBNET a obec Všenory. Vstupenky je možné zakoupit v Kulturním domě Všenory a v knihovně v Řevnicích za 250 korun.