Havlíčkovy sady v Řevnicích prokoukly

Foto: Lucie Hochmalová
Foto: Lucie Hochmalová

Řevnické Havlíčkovy sady se za poslední dva měsíce změnily – k lepšímu. Na první pohled je vidět, že se v nich udělalo mnoho práce. Ze zarostlého prostoru je nyní upravený park, který láká k odpočinku dospělé i děti.

Zahradnické práce v Havlíčkových sadech skončily v polovině srpna vysetím trávníku, kterému nejdřív pomohl dlouho očekávaný déšť, ovšem poté přívalové srážky novou výsadbu značně poškodily. „Počasí tohoto léta je skutečně extrémní a zahradnickým pracím nepřeje. Dodavatelská firma se s tím bude muset popasovat,“ sdělila místostarostka Řevnic Marie Reslová.

Podle ní byl na svazích parku aplikován hydroosev, což je speciální metoda, která udrží semeno i na šikmém terénu a okamžitě mu zajišťuje i vlhkost a potřebné živiny. Kromě zeleně byla v parku dokončena také první etapa dřevosochařských prací pod vedením sochařky a ředitelky řevnické ZUŠ Ivany Junkové. „Na tyto prvky bylo použito dřevo ze stromů, které musely být poraženy. S výrobou pomáhali sochaři Martin Pertl a Ladislav Plíhal,“ řekla Reslová.

Během revitalizace, která je součástí celkové obnovy městské zeleně, byly vykáceny nemocné dřeviny, ostatní podstoupily ozdravný řez, bylo také vysázeno mnoho nových stromů. Svahy parku jsou čerstvě osázeny břečťanem, barvínkem a brsleny, u vstupu jsou plazivé růže. Kompletní obnovou prošly i trávníky. „Technické služby vyčistily také koryto Nezabudického potoka. Vynikne tak největší ozdoba Havlíčkových sadů, do kterých teď proudí mnohem víc světla než dřív,“ dodala Reslová.

Celý projekt revitalizace zahrnoval kromě Havlíčkových sadů i prořez lip na náměstí a před nádražím a výsadbu chybějících stromů. Projekt stál přes tři miliony korun a je financován s pomocí dotace SFŽP.

(lh)