Zadní Třebaň zítra opět provoní med

Medove odpoledne Zadni TrebanVčelaři ze základní organizace Českého svazu včelařů Liteň připravují již 12. ročník Medového odpoledne. Tato včelařsko-kulturní akce se odehraje v sobotu 12. září ve společenském sále v Zadní Třebani od 13:15 hodin.

Včelaře a včely bude prezentovat odborník Českého svazu včelařů (ČSV) Ladislav Mráz svou přednáškou Ošetřování včelstev v závislosti na průběhu počasí. Přestože půjde o odborné zkušenosti, budou srozumitelné všem přítomným, na závěr každý bude mít možnost položit dotaz. Na Medové odpoledne tradičně zavítá Pracovní společnost nástavkových včelařů vedená Jiřím Maltem ze základní organizace ČSV Dobřichovic.

Těšit se samozřejmě můžete i na prodej medu a medového pečiva. O ochutnávku a prodej medoviny se opět postará zakladatel pražského Muzea medoviny Jiří Pouček. K vidění bude také včelami osazený pozorovací úl a nevčelaři mohou zhlédnout základní včelařské potřeby. V průběhu bude rovněž odtajněn kvíz se včelařskou tematikou, přičemž řešitelé správných odpovědí obdrží medové ceny. Na děti, které namalují obrázek vztahující se ke včelám, také čeká sladká odměnu. Navíc si budou moci pod odborným vedením ozdobit perník a v průběhu přednášky se zabavit například jízdou na koních.

Překvapením by měli být kontrafagotisté z Itálie, kteří akci zahájí. Představí se i nově vzniklé pěvecké sdružení ze Zadní Třebaně pod vedením hudebníka Václava Fürbacha. Sbor vznikl při příležitosti letošního průjezdu krále Karla IV. přes Zadní Třebaň. Doposud ale nenašel vhodný název, což bude úloha pro posluchače, a návrh, který se členům sboru zalíbí, bude medově odměněn. Závěru Medového odpoledne se tradičně ujme komorní soubor Harmonia Mozartiana Pagensis a návštěvníci si budou moci vyslechnout skladby J. Venta, J. Lokaje, I. Loudové a F. V. Kramáře.

(lf, sp)