Děti z Kukadýlka se podívaly do Senátu

Foto: z archivu Lucie Kukulové

PRAHA, DOBŘICHOVICE – Dětský divadelní soubor Kukadýlko slaví letos 10 let od svého založení. A na oslavu si děti ze souboru udělaly výlet do Prahy s návštěvou budovy Senátu Parlamentu České republiky.

Jelikož hrály děti z Kukadýlka v létě pohádku Byl jednou jeden král, kde se na pódiu potkaly s panem senátorem Jiřím Oberfalzerem v hlavní roli, dostalo Kukadýlko milou pozvánku navštívit “pana krále” přímo na jeho pracovišti. Děti tak měly možnost prohlédnout si  Valdštejnský palác. Milá paní průvodkyně je seznámila s institucí Senátu, ale hlavně poutavě vyprávěla o Albrechtu z Valdštejna, o historii budovy i o současném využití jednotlivých sálů a salonků. Děti obdivovaly nádhernou výzdobu Hlavního sálu, Rytířskou síň, Mytologickou chodbu, podívaly se do Valdštejnovy pracovny, vyzkoušely si akustiku Audienční síně, dozvěděly se o významu všech obrazů a fresek, o tajných dveřích a schodištích, nejvíce je ale potěšila možnost “zasedat” v jednacím sále (bývalé konírně) a vyzkoušet si na mikrofon přednést témata, která by podle nich měl Senát projednat. Jednalo se především o ukončení pandemie a zrušení školy v té podobě, jakou ji známe.

Po tomto náročném jednání byly děti pozvány na slavnostní oběd do senátní jídelny. Na závěr se prošly (a některé k nelibosti ochranky i proběhly) ve Valdštejnské zahradě, počasí přálo a bylo skutečně nádherně. Tři hodinky v Senátu uběhly jako nic. Moc děkujeme panu místopředsedovi Senátu a našemu panu králi i jeho milé asistentce paní Martě za zprostředkování tohoto povznášejícího zážitku. Ne každému se dostane takové audience, ale všem návštěvu Senátu rozhodně doporučujeme!

Lucie Kukulová

Foto: z archivu autorky