Chcete pomoci sochaři, aby mohl dokončit své dílo?

Foto: z archivu Martina Chmelaře

VELKÁ CHUCHLE, ZADNÍ TŘEBAŇ – Není to tak dlouho, co jsme na našem webu zveřejnili rozhovor se sochařem Martinem Chmelařem ze Zadní Třebaně. Bohužel život nepřináší jen radostné chvíle, a tak pan sochař přišel nedávno kvůli krádeži o své nástroje a nyní potřebuje pomoci. Na jeho podporu vznikla sbírka s názvem Solidaritou proti krádeži, aneb vraťme sochám život.

Sbírka je k dispozici na donio.cz na TOMTO odkazu, takže pokud chcete podpořit Martina Chmelaře, můžete mu poslat jakýkoliv příspěvek.

A co se o něm na stránkách sbírky dočtete? „Martin je sochař tělem i duší. V našem materiálním světě je tím, kdo nás vrací svým myšlením a konáním k vyšším hodnotám. I proto za své realizace v různých materiálech sesbíral již několik ocenění. Jeho dílo přitom vznikalo doslova na koleni, jen vytrvalou činorodostí, se skálopevnými nervy a soustředěným, kamenným výrazem.“

A co se vlastně stalo? V zabezpečeném přístavku u sochy ve Velké Chuchli bylo uloženo cenné nářadí, které vzhledem k množství a tíze potřebných nástrojů nebylo možno zajistit jiným způsobem. Krádež se stala cca 23. 10. 2022 a mezi ukradenými věcmi jsou např. sbíjecí kladiva, dláta, kompresory, vzduchotechnika, brusky, vrtačky atd., ale i nenahraditelné historické nářadí skutečných mistrů. Celková ztráta byla vyčíslena na 530 tisíc korun, některé vybavení se ale žádnými penězi nahradit nedá.

Co o tom všem Martin říká? „Celou záležitost řeším se zadavatelem, policií i pojišťovnou, vlastními prostředky, pomáhají mi kolegové i mnoho přátel, ale čas i zimní podmínky jdou neúprosně proti a naděje na vyřešení touto cestou je minimální, cítím obrovskou bezmoc.“

Pomůžeme?

Rozhovor s Martinem Chmelařem si můžete přečíst TADY.