Buďte vidět na silnicích! Pomohou vám reflexní samolepky

Foto: z archivu Obce Všenory

VŠENORY – Chodci a cyklisté často nejsou za tmy vidět na silnicích. Z tohoto důvodu vznikl projekt Retroreflexních prvků, díky kterému jsou v obcích instalovány tubusy s reflexními samolepkami. Ty si mohou zájemci kdykoliv vzít a nalepit si je na batoh nebo oblečení. Nové tubusy s těmito samolepkami přibyly před dvěma týdny i ve Všenorech.

„Tento projekt probíhá ve spolupráci se Sdružením místních samospráv. Cílen je hlavně na děti, ale reflexní prvky mohou použít i dospělí při cestě večer domů. Věříme, že si občané nebudou dělat zásoby těchto prvků na několik let dopředu a pochopí, že když se někdo večer opozdí a reflexní prvek nebude mít k dispozici, tak mu prvek v tomto tubusu velmi pomůže. Po vyhodnocení tubusy s reflexními prvky doplníme nebo přesuneme,“ sdělil všenorský starosta Roman Štěrba. Kromě Všenor jsou tubusy se samolepkami umístěné také v Hlásné Třebani v Karlštejnské ulici, v Karlštejně, Karlíku, v Černošicích, na Vižině nebo v Nesvačilech.

Projekt pomáhá chodcům a cyklistům při pohybu v blízkosti silnic za tmy, kdy bez reflexních prvků nejsou vidět. Přitom někdy stačí malý reflexní prvek na batohu, botách nebo oblečení, aby se nestala tragédie. Pokud mají chodci na sobě reflexní prvky, řidiči je vidí už ze vzdálenosti 200 metrů a mají čas se vyhnout.

Sdružení místních samospráv ČR a Česká kancelář pojistitelů distribuovaly tubusy s retroreflexními terčíky už do 700 obcí. Součástí projektu je i informační kampaň s názvem Je čas zazářit. „Jejím cílem je motivovat chodce a cyklisty, aby nosili jakékoliv reflexní prvky. Je to drobnost, která ale zachraňuje životy. Každou pátou obětí dopravní nehody je v České republice chodec. Chceme společně tuto smutnou statistiku změnit, a tak jsme kampaň aktualizovali a zaměřili se na malé chodce a cyklisty, protože letní měsíce jsou z hlediska nehod pro tuto skupinu účastníků silničního provozu nejtragičtější. Nejen rodičům přinášíme tipy, které přispějí k tomu, aby zažívali jen samé šťastné návraty jejich ratolestí. Ať vaše děti září,“ píše se na webu Sdružení místních samospráv.

Projekt je financován z Fondu zábrany škod.

Veškeré informace najdete na TOMTO odkazu. Jsou na něm i informace o aplikaci, díky níž si můžete najít na mapě místa s umístěnými tubusy se samolepkami.

Deset tipů pro bezpečnost chodců a cyklistů najdete TADY.