Beroun má díky dotaci opět krásnou Plzeňku

Foto: KÚSK
Foto: KÚSK

Ve středu 2. září v Berouně slavnostně otevřeli zrevitalizovaný kulturní dům Plzeňka. Podobný objekt pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí městu chyběl mnoho let.

Město muselo objekt Plzeňky zakoupit od soukromého majitele a v lednu letošního roku se pustilo do jeho opravy. Na svůj záměr v hodnotě 26 milionů korun získalo evropskou dotaci v maximální možné výši 20 milionů korun a stavební práce musely být hotové už během sedmi měsíců. Zbytek nákladů hradilo město ze svého rozpočtu, dalších 1,7 milionu korun vydalo na rekonstrukci interiérů a zakoupení vnitřního vybavení včetně nábytku či opony.

„Plzeňka se během náročné rekonstrukce dočkala nové střechy, vyměněna byla stará okna a opravou prošla též fasáda. Potřebné rekonstrukce se dočkaly také elektrorozvody, sociální zařízení, šatna i pokladna. Pro seniory a invalidy tu byl nově vybudován výtah a pro dopravu materiálu, aparatury či kulis byla postavena venkovní plošina,“ popsala rekonstrukční práce starostka Enderlová. Berounští pořídili do Plzeňky i novou jevištní a audiovizuální techniku včetně mobiliáře. Kromě sálu pro koncerty, plesy a další akce je součástí areálu i vedlejší dům, v němž vznikla zkušebna a divadelní šatny.

„Městu Beroun se dnešním dnem dostalo nového reprezentativního kulturního zařízení, které odpovídá významu města i jeho potřebám. Vím, že neexistence takového centra trápila zdejší občany i vedení města mnoho let, a dokonce tuto skutečnost zmiňovali i v rozvojových plánech města. Dvacetimilionová evropská finanční pomoc tak našla smysluplné využití ve prospěch celé berounské veřejnosti,“ konstatoval během slavnostního otevření kulturního domu v Berouně náměstek hejtmana Jiří Peřina.

(red)