Změny jízdního řádu zlepší cestování v kraji

Foto: KÚSK
Foto: KÚSK

České dráhy spolu s hejtmanem Středočeského kraje představily novinky v jízdním řádu, který začne platit 13. prosince. Například mezi Prahou a Řevnicemi posílí některé spoje.

O změnách v Praze a středních Čechách informoval místopředseda představenstva Českých drah Ludvík Urban, náměstek primátorky hlavního města Prahy Petr Dolínek a hejtman Středočeského kraje Miloš Petera.

„Podařilo se nám do nového jízdního řádu prosadit několik změn, které obyvatelům středních Čech usnadní cesty za prací či za zábavou. Týkají se především železniční dopravy, kde dochází k posilování počtu i kapacity spojů v nejvíce využívaných časech i k nasazení nových o víkendech a svátcích. Kromě zvýšení komfortu pro cestující tím chceme opět zdůraznit, že železniční doprava je pro nás páteřním a kapacitním druhem dopravy v kraji, protože je ze všech způsobů přepravy osob nejšetrnější k životnímu prostředí,“ zdůraznil hejtman Petera.

Prodloužením dvou párů vlaků se přímo v našem regionu rozšiřuje kapacita spojů v ranní a odpolední špičce i na trase Praha-Radotín – Řevnice (a zpět).

Změny jsou i v dalších regionech středních Čech. V pracovní dny i o víkendu. Například nový pár vlaků pojede ráno směrem z Vraného nad Vltavou do Prahy a odpoledne opačným směrem.

Na trati Praha – Český Brod se nově zavádějí v dopravní špičce patnáctiminutové intervaly. Zvyšuje se i provoz na trati Praha–Nymburk–Kolín. Čtyři páry vlaků v odpolední špičce nově nebudou končit v Čelákovicích, ale až v Lysé nad Labem (rozšíření platí i pro opačný směr), spoje z Kolína do Strančic a ze Strančic do Prahy budou mít v ranní špičce zdvojené soupravy.

Na nový pár spojů se mohou těšit na trasách Kralupy–Vraňany–Lužec, Rakovník–Jesenice–Blatno a Kralupy–Neratovice. O víkendech a svátcích bude rozšířen provoz vložených spojů na trase Praha–Benešov na delší letní období, přibude nový spoj mezi Rakovníkem a Berounem a dojde k prodloužení trasy spojů z Prahy do Kladna do zastávky Kladno-Ostrovec.

Vlaky by se s novým jízdním řádem měly vrátit i na trať Mělník–Mšeno, která byla zhruba rok a čtvrt uzavřena z důvodu rekonstrukce. Obnoven bude i pravidelný provoz na trati Středokluky–Hostivice, která bude sloužit především zaměstnancům firmy Amazon. Cestující z Rudenska určitě potěší i vytvoření přímé návaznosti linky S6 s linkou S7 na nádraží Praha-Smíchov, což jim umožní se s přestupem rychle dostat až na pražské Hlavní nádraží. Na tuto změnu navíc navazují i další na lokálních přípojích.

Vlakový jízdní řád na rok 2015/2016 najdete zde.

(red)