Změna dodavatele se může vyplatit i přes zaplacení sankce

Kvalitní dodavatel energií? Mrkněte na počty odběratelů

Nejen z médií k nám ohledně trhu s energiemi přicházejí mraky informací, a jak se lidově říká, aby se v nich čert vyznal. Rozhodli jsme se na ně podívat očima odborníka, který je má takzvaně v malíčku. Obchodní ředitel Lukáš Meluš z První české energie, jež je aktuálně nejrychleji rostoucím dodavatelem elektřiny a plynu, nastínil budoucí vývoj a poradil, jak nahlížet na smlouvu a jak si vše správně spočítat. Důležité věci v době, kdy výdaje za energie výrazně zasahují do rodinného rozpočtu.

Jaké zprávy bychom měli lépe rozklíčovat?
Přestože se znalosti lidí o energiích zvýšily, stejně hrají hlavní prim média, která podávají informace kusovitě a často nás matou. Někdo například uvádí ceny s DPH, další bez. Někdo za silovou elektřinu, jiný za celkovou částku. A hlavně zavádějícím stylem. Zákazník si například přečte, že cena elektřiny spadne o pět eur, a myslí si, že se to hned projeví ve vyúčtování. To není možné, protože zodpovědní dodavatelé nakupují dlouhodobé kontrakty rok dva dopředu. A podobnou dobu trvá, než se daný pokles projeví u koncového zákazníka. Nebo klient slyší, že cena klesla, ale už se nedozví, z jaké hodnoty, takže volají i ti, kteří ji mají daleko výhodnější. V takových chvílích se měníme v „hasiče“, uklidňujeme a vysvětlujeme skutečnou situaci.

V poslední době lidé hodně řeší, na jakou dobu uzavřít smlouvu.

Co radíte?
Pokud jde o elektřinu, optimální nabídka je pod 3800 Kč bez DPH za silovou elektřinu při kontraktu na dva roky. Z několika světových faktorů totiž není reálné, že se cena elektřiny dostane výrazně níž, než je tomu nyní. U plynu může cena na burze za určitých faktorů v blízké budoucnosti i klesat. Nyní považuji za dobrou nabídku vše pod 1800 korun bez DPH za megawatthodinu při jednoletém nebo dvouletém kontraktu. Je ale jasné, že trh neustále velmi rychle reaguje na cokoliv, co se ve světě odehraje. Zároveň si myslím, že podobný výkyv cen jako před necelými dvěma lety by se neměl opakovat.

Od 1. ledna 2024 přestanou platit ceny zastropované vládou.

Co to znamená pro odběratele?
Je to trochu ošemetná situace, protože spousta zákazníků má uzavřeny vysoké ceny. Energetický regulační úřad sice vyzval dodavatele, aby ceny od 1. ledna upravili, ale je otázkou, jak se k tomu postaví. Cena lehce pod stropem je totiž stále dost vysoká, a pokud ji dodavatel podmíní třeba tříletým kontraktem, výhodná nebude. Riziko je v tom, že se odběratel ukolébá slevou, ale reálně zaplatí po dobu platnosti smlouvy více, než by musel. Doporučuji, aby si každý dobře spočítal, zda se mu nevyplatí vydržet, platit vyšší částku do konce platnosti smlouvy a pak uzavřít novou s úplně jinou cenou. Nebo smlouvu vypovědět i přes sankci a najít si jiného dodavatele. Může tím ušetřit i deset či dvacet tisíc za rok.

Pokud nemám na propočty hlavu nebo čas, dokážete mi pomoci?
Samozřejmě. Každému, kdo nás kontaktuje, předkládáme kompletní vyúčtování nákladů na celou dobu kontraktu. A vyčíslíme, kolik by ušetřil proti stávajícímu dodavateli, nebo od nás dostane porovnání s jinou nabídkou. Naší obrovskou výhodou je, že nemáme žádné „automatické odpovídače“ v e-mailové ani telefonní komunikaci. Když se dovoláte do call centra, mluvíte s vyškoleným živým člověkem. V energetice mi to přijde správné, protože je celkově složitější a je potřeba spoustu věcí zákazníkům vysvětlit.

Jak se kromě výše nabízené ceny pozná fér dodavatel?
Popravdě slovo „fér“ nemám rád, protože vinou neférových obchodníků ztratilo svůj původní význam a s velkou oblibou se velice často používá napříč dodavateli. Použiji ho tak, jak si zaslouží: férovost se projevila vlastně sama u dodavatelů například tím, že některým výrazně poklesly počty zákazníků. Protože když je něco špatně, čísla hovoří jasně. My máme obrovskou výhodu v zázemí silného finančního partnera, díky němuž jsme v té nejtěžší době před zhruba dvěma lety přijímali klienty, které ostatní nechali na holičkách. Jednu dobu jsme byli dokonce jediní, navíc s velmi slušnou cenou. Nyní jsme nejrychleji rostoucí dodavatel energií v počtu odběrných míst v České republice, a to od domácností po velkoodběratele. Sice nás jako poměrně mladou společnost nevidíte na billboardech nebo v televizi, protože čas i peníze zatím dáváme do servisu současných odběratelů a přijímání těch nových. Na budování značky ale pracujeme.

Někdo možná podotkne, že raději zvolí největšího dodavatele, kterého zná každý. Je to jistota.
A já odpovídám: je to škoda. Energetickou krizi totiž přežili stabilní dodavatelé a rozhodně bych vybíral z širšího pole než jen z největší energetické čtyřky. Mohu získat lepší cenové podmínky i servis. Navíc platí, že čím je konkurence větší, tím je vyšší tlak na cenu. Trh se během krize vyčistil od tzv. energošmejdů, kteří utekli do jiných oborů, hlavně do obchodu s fotovoltaickými elektrárnami. To je podle mě tikající bomba.

Když už mám nabídku v ruce, na co dalšího se dívat?
Z kolika produktů si mohu vybírat. Konkrétně u nás nabízíme smlouvy od dob neurčitých až po tři roky. Ale není tomu tak u všech dodavatelů. Navíc novou nabídku neposíláme stávajícím zákazníkům automaticky do e-mailu, který vám často spadne do spamu, ale snažíme se s nimi předtím mluvit a upravit ji podle jejich plánů. Důležitá je i výše záloh. Jestliže má odběratel adekvátní důvod, proč potřebuje částku třeba i výrazně snížit, nemáme s tím žádný problém. I to je ukazatel pro dobrý výběr. Nesmí se stávat, že dodavatelé samovolně navyšují zálohy a lidé se pak dostávají do velkých problémů. A naší obrovskou výhodou je, že nenakupujeme energie jen na burze, ale máme i značnou část výroby elektřiny z vlastních zdrojů. V tomto trendu určitě chceme pokračovat.