Zakládáme si na vztazích a důvěře. A klienti se vracejí

Lukáše Hrubého si možná pamatujete z článku o světové soutěži v naturální kulturistice, na kterou se právě připravuje. Profesí je ale realitním makléřem, což bere stejně zodpovědně jako návrat na prestižní sportovní pódium.

Kde započala vaše cesta makléře?
Pracoval jsem v oddělení Real Estate společnosti McDonald’s a měl jsem na starosti 130 provozoven po celé ČR a SR z pohledu facility a prokura managementu. V překladu jsem se staral o to, aby byly pobočky napojeny na veškeré inženýrské sítě, měly servisní firmy, plnily se podmínky nájemních smluv s majiteli nemovitostí a nákupních center. Nemovitosti mě vždy bavily. Proto jsem si před dvěma lety koupil licenci RE/MAX a otevřel vlastní realitní kancelář. 

Hodně se mluvilo o nekalých praktikách realitních makléřů, čemuž měl pomoci zákon platný od března 2020, upravující vzdělání makléřů, povinné pojištění a další záležitosti. Cítíte, že se situace na trhu změnila?
Ano, určitě. Předpisy a podmínky zajišťují, aby certifikovaný makléř byl dostatečně vyškolen. V RE/MAX ještě navíc musí projít akademií a složit zkoušky Realitní profesionál. Plus se neustále dále vzděláváme a zkoušky se opakují každé dva roky. Věřím, že u nás se s žádnými nekalými praktikami nesetkáte. To je pro mě osobně základ našeho řemesla.

Co musí umět a mít dobrý makléř? Jak byste popsal sám sebe či své kolegy?
Dobrý makléř musí naslouchat, být dobře připraven, mít pokoru, zároveň spoustu energie a trpělivosti. Čím se lišíme od konkurence? Spolupracujeme s největší realitní společností na světě, nic nezkoušíme. Používáme praxí prověřené postupy, moderní nástroje, sledujeme trh, spolupracujeme. Na prvním místě je klient a jeho spokojenost. A pokud je klient spokojen, vždy pozitivně referuje o naší práci svému okolí. Jsme odvětví založené na vztazích a důvěře. A za sebe osobně musím potvrdit, že se klienti vracejí, případně posílají lidi ze svého okolí.

Co vše nabízíte – od nemovitostí po služby?
Zde je jeden paradox, my neprodáváme nemovitosti, nabízíme své služby. Daňový ani finanční poradce za vás peníze nevydělá. Poradí vám, jak je neztratit, optimalizovat, případně dobře investovat. Stejně tak my nemovitost naceníme na aktuální trh, zajistíme veškeré focení, marketing a inzerci nemovitosti, vyhledáme kupujícího nebo nájemce, zajistíme právní servis a předáme nemovitost. Jedná se o náročnou a dlouhodobou práci a věřte mi, že inkasované provize jsou odpovídající odvedené práci. Ještě jedna důležitá věc: pokud se s klientem na spolupráci dohodneme, stáváme se partnery pro daný obchodní případ, neboť až do předání nemovitosti investujeme vlastní finance do jeho nemovitosti.

Přibližte nám, prosím, praxi. Když vám někdo zavolá, že chce prodat dům, co následuje?
Na prvním místě je vzájemné představení, jsme budoucí obchodní partneři. Následují důvod prodeje a základní parametry nemovitosti. Výsledkem volání by měla být dohodnutá schůzka. Nemovitost nafotí a posoudí makléř, využije dostupné informace z trhu v okolí a navrhne spolupráci. Máme kolem sebe stavební odborníky, energetické poradce, odhadce a další, které doporučíme klientovi, pokud je to třeba nebo to vyžadují přepisy či přímo zákon.

Jak je to naopak s poptávkou?
Pokud poptáváte nemovitost, nabereme si vaše požadavky a dále pracujeme s naším systémem MAXIS, kde jsou nabídky od všech 1400 makléřů v naší síti. Pokud objevíme nemovitost, která se blíží vašim parametrům, dále jednáme s kolegy na druhé straně. Ale umíme hledat na celém trhu s nemovitostmi. Záleží na dohodě a podmínkách spolupráce.

Kolik lidí tvoří váš tým?
Aktuálně tři makléři – Lukáš Hrubý, Zuzana Železná a Dan Richter. Školí se nám Petra Pikešová a samozřejmě uvítám i další makléře, kterým zajistím vzdělání v oboru, podporu kanceláře a zejména partnerství. Makléř není zaměstnanec, je OSVČ, a je na každém, jak využije časovou flexibilitu ke svým finančním výsledkům. Ty nemají limity, v tom je naše práce též svobodná.

Kraj kolem Berounky láká mnoho lidí, ale často říkají, „že si ho nemohou dovolit“. Jak si vede náš region ve srovnání s blízkým či vzdáleným okolím?
Náš kraj je nádherný a já údolí Berounky miluji od Prahy až do Plzně. (smích) Soustřeďujeme se především na nejbližší okolí, tedy oblast cca do 20 km od naší kanceláře v Pražské 454 v Letech. Lokálně jsou v okolí nemovitosti s podobnou cenou, jaká je v Praze. Nejvíce záleží na konkrétní nemovitosti. Máme k dispozici grafy, trendy, výsledky prodejů, ale vždy je třeba stanovit cenu individuálně.

Myslíte si, že ceny nemovitostí půjdou v dohledné době dolů?
Existují nástroje jako kouzelné zrcadlo nebo křišťálová koule, které vám přesně odpoví.

Ale vážně. Nemovitostní trh je závislý na mnoha faktorech. Byl to covid, krize na Ukrajině, nárůst cen stavebních materiálů a prací, úrokových sazeb, inflace, nálada… A též právní prostředí nás velmi ovlivňuje. Osobně se přikláním k predikci, že ceny nemovitostí budou stoupat. Pozemků více nebude, svou hodnotou dlouhodobě rostou nejvíce. Málo se staví a potřeba bydlet je jednou ze základních lidských potřeb. Bude zde posun od vlastnictví k nájmům, to určitě ano.

Přišla vám nějaká nemovitost něčím výjimečná, že na ni rád vzpomínáte?
Naše práce je v tomto skvělá! Nenajdete dvě totožné nemovitosti, dva totožné klienty. Vážím si každého obchodu i klienta. Osobně mám pod kůží projekt Statek Dobřichovice, kde jsem pronajímal již dva byty. Je to dobře vymyšlené, postavené, hezké a klidné.

Jak po takto náročné práci relaxujete?
Náročně! Doslova dřu jak mezek v posilovně, pravidelně mezi 19.00 a 21.00, a rád vařím.

Momentálně se připravuji na soutěže v naturální kulturistice, možná si vzpomenete na letní článek Svaly na Bali.

Děkuji za rozhovor a nebojte se na nás obrátit. Jsme proškolení a certifikovaní odborníci, rádi vám pomůžeme a bezpečně dovedeme prodej či pronájem vaší nemovitosti k výnosnému cíli.


Realitní kancelář RE/MAX All Up

Pražská 454, 252 29 Lety
www.remax-allup.cz

Lukáš Hrubý
Majitel kanceláře a makléř
T 739 899 990

Dan Richter
Certifikovaný makléř
T 604 845 638

Zuzana Železná
Certifikovaná makléřka
T 739 000 160